Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij miniaturkę.


JAK POZBYĆ SIĘ GLONÓW


Przeciwdziałanie polega na utrzymaniu ilości substancji na odpowiednim poziomie oraz wody w dobrej jakości. Trzeba uważać bezwzględnie na nadmiar związków fosforu sprzyjających rozwojowi glonów. Najlepiej nie dodawać w ogóle fosforu z nawozami. To ilość fosforu ogranicza wzrost roślin i glonów. Jego mała ilość ograniczy wzrost roślin, ale też nie pozwoli glonom na rozwój. W wodzie trwa wyścig o fosfor między roślinami a glonami.
Czego nie lubią glony:
- miękkiej i kwaśnej wody,
- zawartości garbników (np.wyciąg z torfu),
1.Sposób
Polega na zastosowaniu związków humusowych w zmniejszaniu wartości pH . Z wysuszonych szyszek olchy czarnej można przygotować wywar (zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem aż ostygnie) lub stosować jako wkład w filtrze wewnętrznym lub zewnętrznym. Ciężko określić odpowiednią ilość dlatego należy bacznie pilnować wartości pH. Średnio stosuje się 8-13 szyszek na 100L wody w akwarium.
2.Sposób
Polega na obniżeniu pH przez wywar z herbaty zwykłej lub zielonej. Aby usunąć glony z roślin po prostu zanurzamy w nim rośliny. Można też dodawać wywaru z herbaty do akwarium w odpowiednich proporcjach. Herbata zawiera taninę, garbniki i humusy, które pomagają w walce z glonami. Wywar z herbaty robimy z 1 łyżki stołowej herbaty zaparzonej w 250ml wody i taką ilość schłodzonego do temperatury pokojowej wywaru wlewamy na każde 100 litrów wody w akwarium. Jak widać glony nie lubią niskiego pH. Trzeba też uważać na nadmiar fosforanów sprzyjającym wzrostowi glonów (max 0,5mg/litr)
Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.
Kupując nowe roślinki do akwarium, należy oczyścić je z glonów, a najlepiej poddać kwarantannie, żeby nie wprowadzić sobie nowego typu glonu.
Szperając po necie natrafiłem na taki preparat: Phyton Git

Dawkowanie: jedynie 1 kropla na 5l wody! Ale cena też powala około 100zł. Jak ktoś jest mocno zdesperowany może spróbować, z opini wynika że rewelacja.


Istnieją jeszcze metody działania promieniami UV i specjalnymi preparatami na glony (chemia - nie polecam). Jeśli mamy akwarium z samymi rybami, wówczas można zastosować odpowiedni sterylizator UV, który usunie wszystkie glony. Gdy jednak mamy również rośliny, nie wolno stosować tego typu rozwiązania na całym akwarium. Można zastosować specjalne filtry z lampami UV. Woda wpływająca do filtra będzie poddawana działaniu UV niszcząc jądra komórek glonów (ale i zniszczy część mikroelementów). Sposób ten sprawdza się przy zakwicie wody, jednak nie pomoże przy glonach porastających rośliny w akwarium. Dodatkowo jest to niszczenie skutków a nie przyczyny rozrostu glonów. Nie ma potrzeby stosowania chemii na glony, gdyż naturalnymi sposobami możemy się ich pozbyć.

Możemy sadzić roślinki które wspomagają walkę z glonami:
- rogatek sztywny wytwarza substancje toksyczne dla glonów, szybko absorbuje związki amonowe
- moczarka argentyńska, wydziela antybiotyki które zapobiegają rozwojowi sinic, absorbuje duże ilości związków mineralnych
- gałęzatka, roślina wchłania duża ilość związków azotowych i fosforowych
- paprotnica sumatrzańska rośnie szybko i pomaga zapobiegać rozwojowi glonów poprzez konsumpcję dużej ilości nutrientów
<
Do tego nożna wynienić wkłady w filtrze na:
- zeolit, pochłania amoniak i jony amonowe. Hamuje rozwój glonów, doskonale klaruje wodę, stabilizuje pH, wiąże fenole i metale ciężkie.
-żwirek amonowy, absorbuje amoniak