Akara panamska
Andinoacara coeruleopunctatus


Występowanie: Gujana - Rio Esquibo
Wielkość: Samiec - 8 cm, Samica - 5 cm
Cechy charakterystyczne: Samce osiągają rozmiary znacznie większe niż samice, mają wydłużone końce płetw grzbietowych. Płetwy samic są z reguły zaokrąglone. Samce mają najcześciej metalicznie zielony kolor, choć zdarzają się też osobniki o brązowym odcieniu. Samice są żółto-szare lub szare. Ryba odpowiednia do akwarium wielogatunkowego z innymi spokojnymi gatunkami. Swojego terytorium broni wyłącznie w okresie rozrodu, ale wtedy potrafi odpędzać wszystkie inne ryby, pozostawiając im niewiele przestrzeni w akwarium. Pierwszy raz do Europy przywieziona w 1934 r., F. Mayer (Niemcy).
Warunki hodowlane: Akarka paskowana toleruje wodę o dość szerokim zakresie parametrów ale najlepiej czuje się w wodzie lekko kwaśnej. Zbiornik powinien być gęsto zarośnięty roślinami. Należy przygotować wiele kryjówek dla samic. Może to być warstwa liści lub konstrukcja z kamieni. W dużym zbiorniku można trzymać więcej niż jednego samca. Samice obierają małe terytoria wokół swych kryjówek wewnątrz terytorium samca. Temperatura wody: 21-30°C Parametry wody: pH 6 - 7, TWO < 10
Rozmnażanie: Tarło odbywa się wewnątrz kryjówki wybranej przez samicę. Samica składa do 200 szt ikry i opiekuje się nią samotnie. Larwy wykluwają się po 36-86 godzinach. Narybek zaczyna swobodnie pływać po 8-14 dniach. Troska rodzicielska rozciąga się także na okres po wylęgu młodych. Jak wykazały badania, nieregularne ruchy samicy podczas pływania w tym okresie stanowią sygnał dla potomstwa, że ma podążać za matką.