Barwniak szmaragdowy
Pelvicachromis taeniatus


Występowanie: Afryka: Kamerun, Nigeria
Wielkość: Samiec do 10 cm. Samica mniejsza
Cechy charakterystyczne: Łagodna i towarzyska ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. Jednak agresywna w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. W obrębie gatunku występuje kilka odmian, które znacznie się różnią ubarwieniem i wymaganiami co do parametrów wody. * Pelvicachromis taeniatus "Keinke" * Pelvicachromis taeniatus "Lokundje" * Pelvicachromis taeniatus "Moliwe" * Pelvicachromis taeniatus "Bipindi" * Pelvicachromis taeniatus "Blue Fin"
Karnienie Pokarm żywy, mrożony, roślinny i suchy
Warunki hodowlane: Zbiornik minimum 80cm szerokości. Podłoże z drobnego żwiru. Zalecana częściowa obsada roślinami, jak również rośliny pływające, które zaciemnią częściowo akwarium. Dekoracje z łupin orzecha kokosowego, kamieni i korzeni, które zapewnią dostateczną ilość kryjówek. Temperatura wody: 22 – 28 °C Parametry wody: pH: 6,5-7 dH: do 10 °n
Rozmnażanie: Zbiornik tarliskowy o pojemności minimum 80 litrów. Podłoże z drobnego żwiru. Temperatura 28*C. Akwarium powinno być wyposażone w doniczki lub łupiny orzecha kokosowego, ułożone na dnie Posłużą one za miejsce do złożenia ikry. Samica składa do 100 ziaren ikry. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Przez następne 4-5 dni pozostaje w gnieździe (doniczka, łupina orzecha). Po tym czasie nalezy karmić drobnym planktonem i pylistą, suchą paszą. Rodzice troskliwie opiekują się ikrą i wylęgiem. Młode szybko rosną.