Bocja karłowata
Ambastaia sidthimunki


Pochodzenie Azja. Bocje karłowate zamieszkują przede wszystkim średnie i duże, wolno płynące rzeki w dorzeczu Mekongu. Występują tez na zalanych polach ryżowych.
Charakterystyka, płeć i usposobienie Dorastają do 6 cm długości. Ciało pokryte charakterystycznym wzorem przypominającym szachownicę. Płeć trudna do odróżnienia. Dorosłe samice są pełniejsze i nieco większe od samców. Samce mają bardziej wydłużone pyszczki i uwydatnione wargi. Ryba łagodna o złożonych zachowaniach i ciekawych rytuałach dlatego powinna być trzymana w stadzie minimum 5-6 osobników, zalecane 10 i więcej. W osamotnieniu chowają się lub mogą być agresywne w stosunku do ryb o podobnym kształcie. Jeżeli kupimy parę lub trzy sztuki to wielce prawdopodobne, że najsilniejsza ryba będzie dominowała i atakowała pozostałe, uniemożliwiając ich karmienie. Większość czasu spędzają przy dnie.
Odżywianie Bocje karłowate żywią się bezkręgowcami, owadami i ślimakami, które sprawnie wydobywają z muszli. Nie powinny być jednak sposobem na pozbycie się plagi ślimaków, gdyż sięgają po nie jeżeli nie ma innego łatwiej dostępnego pokarmu. Lubią jeść również rośliny o delikatnych listkach. Możemy je karmić suchym, żywym i mrożonym pokarmem uzupełnionym o warzywa i owoce np. ogórek, melon, szpinak, cukinia.
Akwarium Bocje karłowate wymagają akwarium o wymiarach min 75x35x30 cm. Ryby lubią poznawać swoje otoczenie, wskazana jest duża liczba dekoracji: kamieni, korzeni, gałęzi, doniczek itp. Często wciskają się w szpary, groty i szczeliny, dlatego elementy otoczenia nie mogą mieć ostrych krawędzi. Akwarium powinno być przykryte. Światło stłumione, najlepiej pływającą roślinnością. Woda dobrze natleniona i nieskazitelnie czysta, podmieniana raz w tygodniu (30%-50%). Bocje są wrażliwe na wysokie stężenia azotanów. Nie powinny być wprowadzane do nowo zakładanego akwarium. Zbiornik obsadzamy wyłącznie roślinami o wytrzymałych liściach. Bocje nie będą dobrym towarzystwem dla ryb wolno pływających i z długimi weloniastymi płetwami jak np. bojownik, pielęgniczka ramireza czy gupik. W dużym zbiorniku mogą mieszkać np. z takimi rybami jak bocja wspaniała, kosiarka lub innymi karpiowatymi i sumami.
Rozmnażanie Rozmnażanie bardzo trudne. W naturze ryby sezonowo migrują w celu odbycia tarła. Obecne w handlu pochodzą z odłowów lub farm hodowlanych, gdzie stosowane są hormony do stymulacji rozrodu.