Szperając po necie trafiłem na taki schemacik zrobienia bimbrowni do co2. Nie testowałem tego wynalazku więc nie będę się wypowiadał czy działa czy nie. Jeśli ktoś chce może to wypróbować.

A teraz z innej beczki - filtr hydroponiczny

Filtr hydroponiczny to zewnętrzny filtr akwarystyczny, w którym do poprawy jakości wody wykorzystuje się rośliny uprawiane w kulturze wodnej hydroponicznej. W zasadzie funkcję filtra stanowi prowadzona w odpowiednim naczyniu uprawa hydroponiczna roślin, do której doprowadza się i utrzymuje stały obieg wody z akwarium. Filtr stosuje się do usuwania z wody powstałych w wyniku procesów biologicznych zachodzących w akwarium, rozpuszczonych w niej i zbędnych lub szkodliwych substancji organicznych, które są wykorzystywane jako składniki odżywcze (nawóz) przez uprawiane w filtrze rośliny. Filtr spotykany jako własne konstrukcje wykonane przez zaawansowanych akwarystów, jest mało popularny chociaż bardzo skuteczny i oferuje właściwości, których nie można oczekiwać od innych typów filtrów. Jest spotykany w handlu jako gotowy produkt.
Poniżej schemat działania takiego filterka

A tutaj wygląd w realu

Skuteczność mogę potwierdzić, ponieważ przez 2 lata używałem takiego filtra do akwarium 100L, i muszę powiedzieć rewelacja. Nie potrzeba żadnej dodatkowej chemi żeby oczyścić wodę , która jest czyściutka. Ja jako wkład do takiego filtra stosowałem keramzyt i naprawdę zdawał egzamin w 100 procentach.Tylko jest jedno małe ale, trzeba mieć troszkę miejsca nad akwarium. No i trzeba troszkę pokombinować z połączeniem ale dla chcącego nic trudnego. Efekt - czyściutka woda i piękne rośliny pokojowe.