DWUTLENEK WĘGLA


Węgiel stanowi jeden z podstawowych budulców życia. Rośliny akwariowe przyswajają go w postaci dwutlenku węgla (CO₂). I w przeciwieństwie do roślin lądowych, mają to zadanie trochę utrudnione. Stąd utrzymanie odpowiedniego poziomu dwutlenku węgla w zbiorniku jest bardzo ważne i okazuje się nie lada wyzwaniem..
Funkcja węgla (C-CO2)


Węgiel jest budulcem dla roślin, tworzy on w procencie fotosyntezy cząsteczki węglowodanów wykorzystywane jako cegiełki do wzrostu roślin. Bez węgla wzrost roślin jest niemożliwy, stanowi on aż 45% suchej masy roślin lądowych.
Objawy niedoboru węgla


Drastyczne zahamowanie wzrostu. Deformacje młodych liści. Dłuższy niedobór (2-3 dni) sprawia ze rośliny są jakby zamrożone w swoich funkcjach, stoją w miejscu, nie rosną, nie bomblują, nie ma fotosyntezy. Wzrost glonów nitkowych i innych glonów na roślinach. Skok pH, szybkie zużycie CO2 powoduje że pH wody wchodzi na poziom 7,5-8 pH.
Przyczyny niedoboru węgla


Zbyt duża ilość roślin akwariowych i brak podawania Co2. Zbyt duży ruch wody i jednocześnie zbyt małe podawanie CO2 lub brak. Zbyt duże światło i jednocześnie nie podawane CO2.
Objawy niedoboru węgla


Postępowanie w przypadku niedoboru węgla W pierwszej kolejności należy dokładnie zdiagnozować niedobór. Następnie należy wykonać jedną z poniższych czynności.
Postępowanie w przypadku niedoboru węgla


Zastosować profesjonalny system dozowania CO2 do akwarium. Zmniejszyć ilość roślin wodnych, zwiększy się pula Co2 dla pozostałych. Zmniejszyć ilość światła, zmniejszy się zapotrzebowanie na budulec.
Zalecana ilość węgla


Zalecana ilość węgla Zalecana ilość węgla to 20-30mg/l CO2. Rośliny dość dobrze radzą sobie nawet przy 10mg/l CO2, kiedy jest ono w miarę stałe i nie spada do zera. Nie zaleca się większych poziomów ze względu na organizmy żywe w akwarium. Uwaga: Jest to bardzo ważny punkt dla akwarystów chcących zwiększyć ilość Co2, ta ilość musi być ustalona mądrze, gdyż zbyt duża ilość Co2 zabija wszelkie organizmy wodne!
Sposoby dostarczania CO2


dozowanie "węgla w płynie"


czyli preparatu, który ma za zadanie podać roślinom akwariowym węgiel w dobrze przyswajalnej formie, nie jest to jednak metoda na dostarczenie dwutlenku węgla do wody, jak błędnie sądzą niektórzy. W kilku słowach wyjaśniając zasadę działania płynnnego węgla można powiedzieć, że zawarty w preparacie aldehyd glutarowy utlenia się do postaci dwutlenku węgla, jednak proces ten zachodzi na poziomie komórek roślin, czyli już wewnątrz organizmów. Znaczy to, że nie dostarczamy dwutlenku węgla do wody, a tym samym po pierwsze nie obniżamy jej pH (co bywa czynnikiem decydującym przy podjęciu decyzji odnośnie podawania CO2), po drugie przy intensywnym oświetleniu zbiornika komórki roślinne nie są w stanie na tyle szybko przeprowadzić procesu utleniania, by optymalnie wykorzystać dostarczany im węgiel.
"bimbrownia", czyli krótko mówiąc domowa fabryka dwutlenku węgla z cukru i drożdży


Istnieje mnóstwo opisów budowy tego urządzenia, dlatego też skupię się na jego wadach i zaletach, a nie na samej konstrukcji. Bimbrownię bardzo łatwo wykonać samodzielnie niskim kosztem. Sprawdza się dość dobrze w niewielkich akwariach i właściwie na tym kończą się jej zalety. O ile w przypadku węgla w płynie jesteśmy w stanie precyzyjnie dobierać dawkę węgla do litrażu i obsady, jak również zapewnić jej powtarzalność, o tyle bimbrownia stanowi wielką niewiadomą, a zachodzące w niej procesy zależne są od wielu czynników zewnętrznych, które nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć. Na tempo produkcji CO2 w bimbrowni ma wpływ temperatura wsadu, proporcje składników, świeżość drożdży... Ciągłe kontrolowanie urządzenia może przyprawić co najmniej o ból głowy, natomiast brak nadzoru - skutkować na przykład Dla tych którzy potrafią majsterkować zrobienie bimbrowni nie powinno sprawić kłopotu,a dla tych którzy nie potrafią są gotowe zestawy. zbyt dużym spadkiem pH w godzinach nocnych, kiedy to dozowanie dwutlenku węgla powinno być ograniczone. W skrócie: bimbrownia nie jest polecana głównie z powodu swojej nieprzewidywalności.
Dla tych którzy potrafią majsterkować zrobienie bimbrowni ni powinno sprawić kłopotu, a dla tych którzy nie potrafią są gotowe zestawy. Taki zestaw JBL to koszt rzędu 50 zł,a NEO to koszt w granicach 80zł Także możemy kupić już gotowe nakrętki z zaworkami i inne części do samodzielnego montażu bimbrowni.
zestaw CO2 z butlą


Jest on zdecydowanie najbardziej skuteczny i, wbrew pozorom, najbardziej wydajny. Standardowy zestaw CO2 składa się z butli z gazem, zaworu dławiącego, wężyka, zaworu przeciwzwrotnego, licznika bąbelków oraz dyfuzora. Już taki najprostszy komplet pozwala na dozowanie stałej ilości gazu i kontrolowanie procesu jego rozpuszczania w wodzie, przy czym odbywa się to przy stosunkowo niewielkiej ingerencji człowieka. Przy wyborze zestawu CO2 warto zwrócić uwagę na jakość użytych komponentów. Niezawodny zawór jest nie do przecenienia - będzie służył dłużej, ale przede wszystkim ma zapobiegać przykrym niespodziankom, których nie brakuje w przypadku stosowania tanich zamienników. Jeśli sprzedawca nie podaje nawet marki swojego zaworu, należy rozważyć zakup w innym miejscu. Podobnie z pozostałymi elementami zestawu: przed zakupem warto porozmawiać na temat gwarancji, szczelności, możliwości reklamacji. Dobra butla posłuży nam dłużej, oszczędzi nerwów, a rybom niepotrzebnego stresu. Niezaprzeczalną zaletą bardziej zaawansowanych zestawów jest także to, że można w taki sposób je dobrać, by jedyną naszą ingerencją w funkcjonowanie systemu dozowania było napełnianie butli.