czerwieniak dwuplamy
Hemichromis bimaculatus


Występowanie: Od środkowej Liberii po Południową Gwineę
Wielkość: 15 cm
Cechy charakterystyczne: Te pochodzące z zalesionych regionów ryby są znane ze swej agresywności w czasie rozrodu. Określenie płci poza tym okresem jest trudne. Jest to ryba terytorialna - posiada swój rewir, którego zaciekle broni, nie tylko w okresie tarła. Jest bardzo agresywną pielęgnicą, często przekopuje podłoże i niszczy rośliny, dlatego należy postarać się o takie umieszczenie kamieni i innych ozdób akwariowych, żeby rybka nie zrobiła przypadkiem sobie krzywdy podkopując je. Rośliny muszą być twarde, mocne, zabezpieczone przed wyrwaniem inne zostaną zjedzone. Czerwieniaki żyją w parach, parka musi się dobrać ze stada. Należy pozwolić rybom dobrać się w pary, gdyż para źle dobrana może staczać ze sobą walki, kończące się śmiercią jednego z osobników. Powinny być hodowane z innymi silnymi rybami, najlepiej większymi i podobnym temperamencie a najlepiej w zbiorniku jednogatunkowym. Ryba wszystkożerna. Pokarm żywy, mrożony, suchy płatkowany.
Warunki hodowlane: Większych rozmiarów akwarium z dużą ilością wolnej przestrzeni. Należy sadzić wyłącznie odporne rośliny o grubszych liściach, na przykład paproć jawajską i mech jawajski, gdyż posiadające delikatniejsze liście staną się pokarmem. Można użyć roślin plastikowych. Ryba chętnie zjada glony, dlatego duże, płaskie kamienie, na których mogą się one rozwijać, stanowią element wyposażenia tyleż dekoracyjny, co praktyczny.
Parametry wody: pH: 7,0 dH: do 12°; Temperatura - 21-23°C
Rozmnażanie: Akwarium z wieloma roślinami, dającymi rybą schronienie i dostarczającymi osłoniętych miejsc do chowania potomstwa. Można też użyć kawałków drewna i kamieni. Potrzebna skuteczna filtracja. Samica składa ok 200 ziarenek ikry na oczyszczonych, gładkich powierzchniach, leżących na dnie akwarium kamieni. Czerwieniaki dwuplame w okresie tarła są bardzo agresywne, mogą zabić/przegonić każdą, nawet sporo większą rybkę zagrażającą potomstwu. Larwy po wykluciu (po ok 36h) przenoszone są do wcześniej wykopanych przez samca dołków w podłożu. Ikrą i narybkiem troskliwie opiekują się oboje rodzice. Młode karmi się pierwotniakami, ugotowanym żółtkiem oraz oczlikami, rosną bardzo szybko. Narybek ma skłonności do kanibalizmu, słabsze osobniki zostają pożarte przez silniejsze.