Danio Lamparci
Danio Rerio


Pochodzenie Azja. Zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki oraz wody stojące, kanały irygacyjne oraz zalane pola ryżowe.
Charakterystyka, płeć i usposobienie Osiąga do 5 cm długości. Ciało smukłe, błyszczące, koloru brązowawo-złocistego, pokryte nieregularnymi ciemnymi plamkami i paseczkami, przypominające wzór futra leoparda. Płetwy u samców obrzeżone jasno-żółtym kolorem – u samic ołowiano-szare. Płetwa ogonowa przyozdobiona nieregularnie rozchodzącymi się plamkami. Samice są odrobinę większe, krąglejsze i słabiej wybarwione od samców. W handlu występują również odmiany albiotyczna i weloniasta, które zazwyczaj są delikatniejsze od formy podstawowej. Danio lamparci do niedawna uważany był jako Brachydanio frankei opisany w 1963 roku przez H. Meinken’a. Przez dekady pochodzenie tej odmiany było zagadką i istniało wiele teorii w tym temacie a najczęściej akceptowaną była ta o sztucznej selekcji. Obecnie przyjmuję się, że są odmianą Danio pręgowanego (Brachydanio rerio) czyli Brachydanio rerio var. frankei, która jest mutacją i może zachodzić również w środowisku naturalnym (R. Spence, pers. obs.). Danio lamparcie są niedrogimi, energicznymi, wytrzymałymi i łagodnie usposobionymi rybkami. W naturze pływają w dużych ławicach, dlatego w akwarium zalecane trzymanie 8 lub więcej osobników. Większość czasu przebywają w górnych i środkowych partiach wody. Szczególnie polecane początkującym pasjonatom akwarystyki.
Odżywianie Są rybami drapieżnymi. W naturze ich przysmakiem są owady i ich larwy. W akwarium przyjmują większość pokarmów. Można je karmić dobrej jakości pokarmami sztucznymi, regularnie uzupełniając jadłospis pokarmami żywymi lub mrożonymi np. artemią, dafnią czy ochotką.
Akwarium Niewielką grupkę można trzymać w ok 54 litrowym akwarium. Lubią akwaria z silnym prądem i odpowiednią przestrzenią do pływania, bogato obsadzone roślinnością. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. Woda powinna być dobrze filtrowana i natleniona i zaleca się jej regularne podmiany – ok 20-30%. Warto akwarium wyposażyć w pokrywę ponieważ mogą wyskakiwać. W akwarium towarzyskim można je trzymać z większością łagodnych ryb o podobnych rozmiarach i wymaganiach. Ich duża energiczność może jednak niepokoić spokojniejsze gatunki.
Rozmnażanie Rozmnażanie danio lamparciego nie należy do trudnych. W dobrze utrzymanych dojrzałych akwariach pojedyncze sztuki narybku pojawiają się bez zaangażowania akwarysty. Jeżeli zależy nam na odchowaniu większej ilości ryb to będziemy potrzebować osobnego, min. 40 litrowego zbiornika tarliskowego, do połowy wypełnionego wodą. Woda najlepiej miękka o temperaturze 24-26 C. Dno dobrze wyłożyć siatką lub szklanymi kulami, które zabezpieczą ikrę przed rodzicami. Do tego celu możemy użyć również drobnolistnych roślin np. mchu. Dorosłe ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy pokarmami żywymi. Najgrubszą samicę i najładniej wybarwionego samca przenosimy wieczorem do wcześniej przygotowanego akwarium tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych następnego dnia. Samica danio lamparciego składa od 100 do 400 jajeczek, czyli mniej niż danio pręgowany. Po tarle samica jest przeważnie wyraźnie smuklejsza. Jeżeli do tarła nie dojdzie, ryby odławiamy i możemy spróbować z inną parą.
Dorosłe osobniki zjadają ikrę i należy je koniecznie odłowić. Larwy ukazują się do ok. 2 dni. Jak tylko zaczną swobodnie pływać karmimy je pokarmami mikro dla narybku a po kilku dniach większymi pokarmami żywymi np. larwami artemii czy mikro nicieniem.