Drobnoustek czerwonoogonowy
Nannostomus rubrocaudatus


Występowanie: Peru
Wielkość: 2,5 - 3 cm
Cechy charakterystyczne: Rybki spokojne mogą być hodowane z innymi pokojowo usposobionymi gatunkami, ale o niewielkich rozmiarach. Zwykle zamieszkują środek do górnych części zbiornika. Choć towarzyski z natury to to samce potrafią walczyć ze sobą, nawet się wzajemnie okaleczając. Najlepiej hodować w grupie 10 lub więcej ryb. W większych grupach agresja jest rozłożone między wszystkimi rybami. Samce są zauważalnie mniej krępe i bardziej kolorowe niż samice. Żywi się maleńkimi bezkręgowcami i innym zooplanktonem w przyrodzie. W akwarium przyjmuje suche pokarmy o odpowiedniej wielkości, ale powinny być karmione mrożonkami lub żywą artemią.
Warunki hodowlane: Zbiornik dość obficie obsadzony roślinami, korzystnie z ciemnym podłożem . Pływające rośliny rozpraszaja światło wydobywając wspaniałe kolory ryb. Filtracja delikatna najlepiej iltr gąbkowy zasilany powietrzem. Gatunek ten wymaga stabilnych warunków wodnych i nigdy nie powinny być wpuszczany do niedojrzałego akwarium.
Temperatura wody: 24-28°C
Parametry wody: pH: 4,0-7,0 dH: 2-12°
Rozmnażanie: Może być osiągnięte w akwarium ogólnym, choć rzadko, w gęsto obsadzonym, dojrzałym zbiorniku. Można odizolować pare tarliskową w kotniku bez światła i filtracji lub z gąbkowym małym filterkiem. Można umieścić rośliny lub specjalny pędzel zrobiony z wełny. Gdy ryby dorosłe są dobrej kondycji wprowadzamy do kotnika jedną lub więcej par. Tarlaki usuwamy po po 2-3 dniach i pierwszy narybek powinien być widoczny dzień lub dwa później. Młode ryby karmimy bardzo drobnym pokarmem.