Drobnoustek czerwony
Nannostomus mortenthaleri


Występowanie: Środkowy i górny bieg Rio Nanay, okolice miasta Albarenga w Peru
Wielkość: 5 cm
Cechy charakterystyczne: Samce są dość agresywne w stosunku do siebie, jednak ich walki rzadko kończą się poważniejszymi obrażeniami. Między innymi z tego powodu należy hodować je w większych grupach (min 6 sztuk, co najmniej 3 samce), wtedy agresja rozkłada się na więcej osobników. Nie przejawiają agresji w stosunku do innych rybek w akwarium, choć z moich obserwacji wynika, ze samce przeganiają również inne drobnoustki, nie czyniąc im jednak żadnej szkody. W odpowiednich warunkach regularnie podchodzą do tarła, jednak w akwarium ogólnym nie należy spodziewać się odchowania młodych. Dymorfizm płciowy bardzo wyraźny nawet u młodych osobników. Samce są intensywnie czerwone i posiadają białą plamkę u nasady płetwy grzbietowej.
Pokarm drobny żywy i suchy.
Warunki hodowlane: Akwarium minimum 50 cm i 40 litrów. Gęsto obsadzone roślinami o szerokich liściach, które mogą służyć do składania ikry, jednak należy pozostawić wolną przestrzeń do pływania. Zbiornik najlepiej urządzić w ciemnych kolorach.
Temperatura wody: 22-28°C
Parametry wody: pH: 5,8-7,0 dH: 2-10°
Rozmnażanie: Do tarłą należy przygotować niewielkie ok. 20 l akwarium bez dekoracji i bez podłoża. Na dnie dobrze umieścić kępkę mchu lub innych roślin. Do zbiornika tarliskowego przenosimy wybraną parę i najczęściej na 2-3 dzień dochodzi do złożenia ikry. Jeśli po kilku dniach nie złożą ikry należy przenieść rybki z powrotem do akwarium ogólnego i ponowić próbę po około tygodniu. Po złożeniu ikry rybki odławiamy, a akwarium należy zaciemnić. Larwy wykluwają się po około 36 godzinach, a po następnych 5-6 dniach zaczynają swobodnie pływać.