fantom czerwony
Hyphessobrycon sweglesi

Charakterystyka Dorosłe ryby osiągają ok 4cm długości. Ciało ubarwione na czerwono z ciemniejszym brzuchem i charakterystyczną plamą za skrzelami oraz na szczycie płetwy grzbietowej. Końcówka płetwy grzbietowej obrzeżona na biało. U dojrzałych ryb delikatne obrzeżona jest również płetwa brzuszna i odbytowa. Płetwa grzbietowa u samca jest wydłużona i ostro zakończona. Samice przeważnie nieco grubsze. Gatunek ławicowy. Zalecane trzymanie przynajmniej 6 osobników, preferowane 10 lub więcej. W większych ilościach prezentuje się ciekawiej i efektowniej.
Odżywianie Karmienie nie sprawia problemów. Akceptują większość dostępnych pokarmów. Jednak najlepszą kondycję i ubarwienie ryb zapewni wzbogacanie diety pokarmami żywymi lub mrożonymi. Do urządzenia akwarium biotopowego dla Fantomów czerwonych potrzebne będą: podłoże (najlepiej piasek rzeczny), wysuszone drewno lub kilka poskręcanych korzeni, garść suchych liści (np. dąb, buk). Rośliny nie są naturalną cechą wód zamieszkiwanych przez te gatunek. Drewno i liście zabarwią wodę w akwarium na herbaciany kolor. Do tego celu można tez użyć woreczka z torfem, który umieszczamy w filtrze. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. Ryby te również dobrze sie czują w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinami. W skąpiej udekorowanych akwariach bywają nieśmiałe a ich kolory nie są tak intensywne. Bardzo spokojne rybki, które nie będą odpowiednim towarzystwem dla dużych, energicznych gatunków. Pasują do innych ryb z Ameryki Południowej z rodzaju Hemigrammus czy Hyphessobrycon, drobnoustkami, pielęgniczkami, kiryskami i małymi zbrojnikami. Można je także łączyć z mniejszymi razborami, brzankami, barwniakami lub rybami labiryntowymi.
Rozmnażanie Fantomy czerwone są rybami łatwymi do rozmnożenia. Do tego celu niezbędne jednak będzie osobne akwarium o wymiarach 45x30x30 cm, słabo oświetlone, z kilkoma dużymi kępami drobnolistnych roślin np. java moss. Dno można wyłożyć siatką z małymi oczkami, takimi aby tylko ziarenka przez nie przeszły. Woda powinna być miękka (1-5 gH) i kwaśna w zakresie 5.5-6.5 pH i temperaturze 24 – 26 C. Pomocne może być także przefiltrowanie wody przez torf lub użycie wody RO. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy. Ryby można rozmnażać w większej grupie (np. 12 sztuk) gdzie stosunek samców do samic wynosi 1:1. Lepsze rezultaty i większą ilość narybku osiąga się jednak rozmnażając rybki parami. Dobrze jest rozdzielić ryby według płci do osobnych zbiorników i podawać nieco większe ilości żywych lub mrożonych pokarmów niż zazwyczaj. Kiedy samice są wyraźnie grubsze a samce intensywniej ubarwione, wybieramy najgrubszą samicę i najlepiej wyglądającego samca i wieczorem przenosimy do akwarium tarliskowego. Tarło najczęściej odbywa się rano następnego dnia. Co ciekawe podczas tego aktu ryby znajdują się w pozycji odwrotnej czyli grzbietem do dołu. Dorosłe osobniki zjadają zarówno jaja jak i narybek i należy je jak najszybciej po tarle odseparować. Wylęg następuje po 24 – 26 godzinach. Larwy zaczynają samodzielnie pływać po kolejnych 3 – 4 dniach. Przez pierwsze dni karmimy je mikro pokarmami do czasu aż będą mogły przyjmować mikro-nicienie, artemię czy larwy skorupiaków. Ikra i narybek w początkowym okresie są bardzo wrażliwe na światło.