Filtrację dzielimy na trzy grupy:
Mechaniczną
Biologiczną
Chemiczną
Filtracja mechaniczna

Ma za zadanie oczyszczenie wody z wszystkich widocznych zanieczyszczeń (resztki pokarmu, odchody, obumarłe części roślin)
Filtracja biologiczna

Zmienia szkodliwe związki na przyswajalne dla roślin i nieszkodliwe dla ryb. Najbardziej szkodliwy jest AMON(NH4) i AMONIAK (NH3). Związki te powstają w wyniku procesu rozkładu resztek pokarmu, odchodów ryb i resztek obumarłych roślin. Bakterie nitryfikacyjne przekształcając AMON i AMONIAK w AZOTYNY (NO2), które nadal są szkodliwe dla ryb i rośliny, a następnie w przyswajalne dla roślin AZOTANY (NO3).
Filtracja chemiczna

Ingeruje w chemiczny skład wody.


Rodzaje filtrów

Filtry kaskadowe

Filtry kaskadowe to doskonała alternatywa dla filtrów kubełkowych. Mają jednak zastosowanie jedynie w akwariach otwartych, czyli bez seryjnych pokryw. Urządzenie te montujemy na szybie w taki sposób, że sam filtr z mediami filtracyjnymi znajduje się na zewnątrz akwarium, a wewnątrz jedynie wlot i wylot filtra. Jednak w przeciwieństwie do filtrów kubełkowych filtr jen nie posiada żadnych węży, a zawieszamy go bezpośrednio na szybie. Widoczna rurka jest to rurka, która łączy się wewnątrz filtra z turbinką. Za jej pomocą woda jest zasysana do środka filtra. Cały pojemnik filtra z mediami filtracyjnymi znajduje się na zewnątrz zbiornika. Jedynie wylot jest nieco wyciągnięty do przodu, by czysta już woda mogła swobodnie wpadać do zbiornika. Pojemnik na media filtracyjne. Jak w poprzednich filtrach tak i tu woda jest wprawiana w ruch poprzez turbinkę. W tym jednak przypadku turbinka z korpusem znajduje się na zewnątrz zbiornika wraz z pojemnikiem na media filtracyjne.
Plusy
Cena porównywalna z ceną filtra wewnętrznego
Duża powierzchnia filtracyjna w stosunku do filtrów wewnętrznych
Kilka rodzai wkładów filtracyjnych z możliwością wymiany
Nie zajmuje miejsca w akwarium
Można czyścić rzadziej niż filtry wewnętrzne
Filtracja na poziomie Mechanicznym, Biologicznym i Chemicznym (przy odpowiednich wkładach)
Minusy
Nadaje się do zbiorników otwartych, bez pokrywy, lub konieczność wycięcia części pokrywy.

Filtry kubełkowe

Czyli filtry zewnętrzne, lub filtry kanistrowe są bardziej rozbudowane i wydajniejsze od filtrów wewnętrznych. Tego typu filtry posiadają kilka rodzajów mediów filtracyjnych o bardzo dużej powierzchni filtracyjnej. Takie filtry stawiane są koło akwarium, lub chowamy w szafce, na której stoi nasz zbiornik. W akwarium znajduje się jedynie końcówka wylotowa i wlotowa. Filtry mimo wszystko są bardzo łatwe w obsłudze. Możemy odłączyć węże razem z zaworami (mają zamontowane zawory przeciw zwrotne, lub zawory, które można zamknąć ) i cały kubełek przenieść do wanny, gdzie będzie nam bardzo łatwo go wyczyścić. Filtr kubełkowy działa na podobnej zasadzie jak filtr wewnętrzny. Też woda jest wprawiana w ruch przez turbinkę, która jest zamontowana w pokrywie filtra. Wlot i wylot znajdują się koło siebie, a woda wpływa i wypływa z takiego filtra za pośrednictwem gumowych węży. Filtry ustawiamy poniżej akwarium nie bez powodu. Pomocna w przepływie wody jest również grawitacja, która swoją siłą pomaga wprowadzić wodę do filtra. Wkłady filtracyjne znajdują się w osobnych koszykach, by ułatwić czyszczenie takiego filtra. Zawsze jako pierwszy wkład używana jest gąbka.
Plusy
Bardzo duża powierzchnia filtracyjna
Kilka rodzai wkładów filtracyjnych z możliwością dostosowania do naszych potrzeb
Praktycznie nie zajmuje miejsca w akwarium
Można czyścić rzadziej niż filtry wewnętrzne
Filtracja na poziomie Mechanicznym, Biologicznym i Chemicznym (przy odpowiednich wkładach)
Minusy Wysoka cena
Zajmuje sporo miejsca w szafce


Filtry wewnętrzne

Działają na takiej samej zasadzie od wielu lat. Głównym elementem jest korpus Do korpusu montowana jest turbinka, która obracając się wprawia wodę w ruch Turbinka jest zamknięta w obudowie z wlotem i wylotem wody, oraz regulacją przepływu Na wlot zakładamy trzpień, na który naciągamy gąbkę filtracyjną Gąbka zatrzymuje nieczystości, które w niej osiadają, a oczyszczona woda poprzez trzpień i turbinkę zostaje skierowana do wylotu filtra. Wszystkie filtry wewnętrzne mają praktycznie taką samą budowę i zasadę działania. Istnieją filtry z gąbkami zamkniętymi w plastikowym kubeczku, lub z kilkoma kubeczkami, w których jest dodatkowo węgiel aktywny, lub wkłady ceramiczne
Plusy
Łatwy i szybki montaż
Łatwa obsługa
Możliwość regulacji przepływu wody
Przystępna cena
Minusy
Zajmuje sporo miejsca wewnątrz zbiornika
Brak możliwości rozbudowy o inne media filtracyjne
Konieczność częstego czyszczenia
Trudność z ukryciem urządzenia tak, by był niewidoczny
Wlot i wylot filtra w jednym miejscu
Niski poziom filtracji biologicznej