Gurami dwuplamisty
Trichopodus trichopterus


Charakterystyka Gurami dwuplamisty w naturze osiąga długość 15cm w akwariach rośnie do ok 12.5cm. Ryby cechuje niebieskozielone ubarwienie, dwie ciemne plamy – jedna na tułowiu, druga w części ogonowej oraz płetwy brzuszne przekształcone w długie, nitkowate wyrostki czuciowe. Występują także odmiany, u których zamiast okrągłych plam, są większe, ciemne plamy o nieregularnym kształcie (np. gurami marmurkowy), odmiany o jednolitym, złocistym ubarwieniu (gurami złoty) oraz formy pośrednie. Samce można rozpoznać po ostro zakończonej płetwie grzbietowej oraz pomarańczowym obrzeżu płetwy odbytowej. Samice są zwykle nieco mniejsze i bardziej zaokrąglone w części brzusznej. Gurami dwuplamisty uznawany jest często jako ryba o spokojnym usposobieniu, jednak nie zawsze taką bywa. Jedne osobniki mogą być agresywne a innej całkowicie pokojowo nastawione. Samce są terytorialne i często rywalizują między sobą. Bywają szczególnie agresywne podczas rozrodu. Można je trzymać z innymi labiryntowymi, bocjami, małymi razborami lub brzankami, które nie mają skłonności do obgryzania płetw.
Odżywianie Gurami nie są rybami wybrednymi, można je karmić mieszanką suchą, uzupełnioną o pokarmy mrożone, żywe i roślinne.
Akwarium Te odporne ryby należy trzymać w akwarium o pojemności min. 80 litrów, gęsto porośniętym roślinami, z niezbyt silnym wymuszonym prądem wody, wyposażonym w kilka roślin pływających, wymaganych do rozrodu. Gurami muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody.
Rozmnażanie Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć łatwe. Zbiornik powinien być zalany wodą na wysokość 20cm, z delikatnym prądem wody oraz dużą ilością roślin pływających. Na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice. Ryby w okresie rozmnażania należy karmić wysoko wartościowym pokarmem żywym. Kiedy samica jest pełna ikry, samiec rozpoczyna budowę dużego, pienistego gniazda – do tego celu również wykorzystuje małe części roślin. Następnie pręży się przed samicą i przy gnieździe dochodzi do wielokrotnego aktu, gdzie samica składa od 500 do 1200 jaj. Samiec po tarle przystępuje do opieki nad gniazdem i przegania samice, którą najlepiej jest w tym czasie odłowić aby nie wyrządził jej krzywdy. Młode wykluwają się po 20-30 godzinach a zaczynają pływać po następnych 4-5 dniach. W tym momencie samiec również powinien być odseparowany. W pierwszym tygodniu podajemy im pokarmy w żelu, następnie małe pokarmy żywe jak larwy, artemię, dafnie. Narybek powinniśmy uważnie obserwować i z biegiem czasu oddzielać większe rybki od mniejszych, gdyż może dochodzić wśród nich do kanibalizmu.