Gurami całujący
Helostoma temminckii


Pochodzenie Azja. Gatunek występuje w Tajlandii, na Półwyspie Malajskim, Sumatrze, Jawie i Borneo. Zamieszkuje płytkie, wolno płynące wody (jeziora, rzeki, kanały stawy, mokradła). Spotykany zarówno w wodach czarnych jak przejrzystych w pobliżu zatopionych korzeni i skupisk roślinności wodnej.
Charakterystyka, płeć i usposobienie W naturze rośnie do 30 cm długości, w akwarium przeważnie mniej 15-25 cm. Ciało wysokie, bocznie spłaszczone. Płetwy piersiowe nisko umiejscowione, duże i zaokrąglone. Płetwa ogonowa wklęsła. Występuje w dwóch formach kolorystycznych zielonej i różowej. Pierwsza odmiana jest szaro-zielona z pionowymi pasami na ciele i ciemnymi płetwami. Druga ubarwiona od biało-różowego, przez różowy po pomarańczowy z przeźroczystymi płetwami. Istnieje również karłowata, zdeformowana forma hodowlana o mniejszym balonowatym ciele. Najbardziej charakterystyczną cechą tej ryby są jej usta z grubymi mięsistymi wargami, które zasłaniają drobne zęby. Potoczna nazwa gatunku pochodzi od zachowania pysku, które przypomina całowanie, kiedy np. ryba używa ust i zębów do zeskrobywania glonów z powierzchni skał lub szyb akwarium. Ryby „całują” się również ze sobą, chwytają się chwilowo ustami i puszczają. Prawdopodobnie jest to coś w rodzaju próby sił i ustalania hierarchii w stadzie. Nie robią sobie jednak przy tym krzywdy. Co ciekawe to zachowanie występuje u osobników obydwu płci. Płeć do czasu tarła niemożliwa do odróżnienia. Dorosłe samice w tym okresie są wyraźnie grubsze. Podobnie jak guramiowate posiadają labirynt – narząd umożliwiający oddychanie powietrzem atmosferycznym. Pływają w górnych i środkowych partiach akwarium. Przeciętnie żyją 6-8 lat ale niekiedy, w dobrych warunkach, dożywają ponad 20.
Odżywianie Wszystkożerne. W siedliskach naturalnych jedzą glony, materie rośliną, zooplankton i owady. W akwarium przyjmują wszelkie dostępne pokarmy. Podstawą mogą być wysokiej jakości pokarmy suche, regularnie uzupełniane żywymi lub mrożonymi (ochotka, wodzień, artemia, grindale itp.) czy roślinnymi np. płatki ze spiruliną, warzywa. Trzeba mieć jednak na uwadze, że specyficzna budowa pyska (brak dodatkowych zębów) uniemożliwia im rozkruszanie i połykanie większych części. Chętnie natomiast będą zeskrobywać glony z szyb akwarium.
Akwarium Dorosłe gurami całujące wymagają przestronnego zbiornika od ok. 300 litrów. Jego wystrój nie jest jednak tak istotny co jakość wody i wolna przestrzeń do pływania. Do dekoracji można użyć korzeni, z których ryby chętnie zeskrobują glony. Delikatne rośliny prędzej czy później zostaną zjedzone, sprawdzą się te bardziej wytrzymałe z twardymi liśćmi jak np. anubias, mikrozorium oraz rośliny pływające. Lepiej wyglądają na tle ciemnego podłoża. Mimo, że są wytrzymałymi rybami to również wymagają wydajnej filtracji i cotygodniowych podmian wody. Nie lubią zbyt silnego prądu wody. Temperatura powierza powinna być zbliżona do temperatury wody aby zapobiec przeziębieniu labiryntu. Gatunek odpowiedni do większych zbiorników towarzyskich z innymi dużymi i wytrzymałymi rybami. Mogą być trzymane np. z ławicą karpiowatych lub kąsaczowatych, większymi sumami, pielęgnicami, błędnikowcami czy długonosowatymi. Należy unikać ryb o podobnym rozmiarze i wyglądzie. Mimo, że dorosłe w przyrodzie nie żyją w stadzie to w odpowiednio przestronnym zbiorniku można trzymać kilka sztuk. W małych akwariach silniejszy osobnik prędzej czy później wykończy pozostałych przedstawicieli swojego gatunku. Charakter zależy raczej od indywidualnych cech danej ryby.
Rozmnażanie Rozmnożenie jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku innych gurami. Hodowcy rzadko decydują się na ich rozmnożenie, które wymaga czasu i sporych nakładów finansowych. Do tarła niezbędny jest duży zbiornik a płeć ryb, do osiągnięcia dojrzałości, jest niemożliwa do odróżnienia. W warunkach naturalnych wycierają się w porze deszczowej, prawdopodobnie migrując na tymczasowo zalewane tereny. W odróżnieniu od innych labiryntowych nie budują pienistego gniazda a jaja rozrzucają w toni lub składają na spodzie liści roślin. Ikra jest lżejsza od wody i unosi się swobodnie do góry. Rodzice po tarle zapominają o jajach i nie opiekują się potomstwem. Hodowcy zalecają zakup grupy młodych ryb i odchowanie do czasu dojrzałości (ok. 12-15 cm długości). Dorosłe ryby należy karmić mrożonymi lub żywymi pokarmami. Z czasem samice powinny być wyraźnie grubsze od samców. Wybraną parę przenosimy do osobnego zbiornika o długości co najmniej 90 cm, z dużą ilością roślin, również tych pływających. Woda do tarła powinna być miękka i lekko kwaśna do obojętnej, między 6.8-8.5 pH, o temperaturze 22-28 C. Zaloty rozpoczyna samiec, pływając dokoła samicy z naprężonymi płetwami. Samica na początku przepędza samca do czasu aż będzie gotowa, kiedy to trąca go kilkukrotnie w brzuch. Ryby rozpoczynają taniec, uderzając się wzajemnie, coraz to szybciej, ogonami. Samiec obejmuje samice i odwraca ją brzuchem do góry. Samica początkowo rozrzuca niewielką ilość ikry (ok 20), która unosi się do powierzchni wody. Z każdym kolejnym aktem tarła uwalnianych jest coraz więcej jaj, a w trakcie całego tarła dorosła samica może złożyć ich nawet 10,000. Po skończonym tarle rodziców najlepiej odłowić, gdyż wyjadają ikrę. Wylęg następuje po 24-36 godzinach. Po następnych 2-3 dniach zaczyna swobodnie pływać. Może być karmiony mikro pokarmami do czasu aż będą mogły przyjmować larwy solowca.