Gurami czekoladowy
Sphaerichthys osphromenoides


Pochodzenie Gurami czekoladowe pochodzi z Azji. Zamieszkuje mniejsze, ubogie w sole mineralne wody na Półwyspie Malajskim oraz na Sumatrze i Borneo. Występuje przede wszystkim na zalanych terenach leśnych i torfowiskach.
Charakterystyka, płeć i usposobienie Gatunek osiąga 4-5 cm długości. Charakteryzuje się czekoladowo-brązowym ubarwieniem z jasnymi pasami w poprzek tułowia. Samce w dobrej kondycji mają żółto obrzeżone płetwy grzbietową i odbytową. Szczęka dolna samca jest prosta a kształt głowy bardziej szpiczasty. Samice mają nieco zaokrągloną szczękę dolną, przystosowaną do wylęgu jaj w pysku oraz krótszą płetwę grzbietową. Tak jak inne ryby guramiowate posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt dzięki, któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Mimo, że nie są rybami ławicowymi to potrzebują kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku. Trzymane w większej grupie pokazują ciekawsze zachowania. Zalecane min. 6 sztuk. W stadzie formują się hierarchie, dominujące ryby przeganiają rywali np. w porze karmienia lub ze swoich ulubionych miejsc. Można także zaobserwować ciekawe zachowania kiedy jeden osobnik, leżąc na boku, pozwala drugiemu na dotykanie dziubkiem swojego ciała i płetw. Zachowanie takie jest całkiem bezpieczne i nie należy do rytuału godowego. Ryby trudne w hodowli, wrażliwe na parametry wody (azotyny, wahania składu chemicznego wody) i choroby. Reagują znacznie wcześniej na skażenia niż inne organizmy np. tracą barwy, są apatyczne, kulą płetwy.
Odżywianie Gurami czekoladowe może być z początku wybredne i nie przyjmować pokarmów suchych. Karmimy przede wszystkim pokarmami żywymi i mrożonymi np. Dafnia, Artemia, larwy.
Akwarium Wymagają akwarium co najmniej 60 l, gęsto obsadzonego roślinami i z dobrą filtracją. Dobrze czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej. W naturalnym środowisku żyją w wodzie nawet bardzo kwaśnej do 3.0 pH. Niezbędna jest cotygodniowa podmiana wody jednak nie większa niż (10-15%). Do odwzorowania naturalnego środowiska możemy użyć piaszczystego podłoża, dekoracji z gałęzi i korzeni oraz suchych liści drzew np. dąb, buk, ketapang. Ryby preferują łagodny prąd wody. Najlepiej prezentują się w niezbyt jasnym świetle. Gurami czekoladowe można trzymać w akwarium z małymi, spokojnymi karpiowatymi np. Razbora galaxy, Razbora klinowa, piskorzowatymi np Piskorek kuhla. Nie jest wskazane trzymanie z rybami większymi i szybkimi. Może krzyżować się z Gurami czekoladowym borneańskim.
Rozmnażanie Gurami czekoladowe w przeciwieństwie do innych ryb labiryntowych nie tworzy pienistego gniazda przy powierzchni wody ale ikrę (samice) inkubują w pysku. Można rozmnażać je w grupie lub w parach. Zapewniając warunki w akwarium opisane powyżej, rozmnożenie nie powinno przysporzyć kłopotu. W okresie tarła, pasiasty wzór samców staje się ciemniejszy, prawie szary, samice nabierają koloru intensywnego brązu, pionowe pasy stają się niemal złote. Zaloty rozpoczyna przeważnie samiec po czym dochodzi do aktu. Ryby obejmują się w pozycji pionowej. Tarło trwa kilka godzin. Jaja składane są na podłożu i zapładniane przez samca. Następnie samica zbiera ziarenka do pyszczka w którym dojrzewają. Samica w tym okresie bardzo mało je i przesiaduje w spokojnych częściach akwarium. Ikra w pyszczku inkubowana jest od 7 do 20 dni, po czym uwalniane jest ok 10-40 w pełni rozwiniętych młodych rybek. Rodziców odławiamy lub przenosimy narybek do innego zbiornika z wodą o takich samych parametrach. Młode są na tyle duże, że mogą być od razu karmione Artemią. Aby zachować odpowiednią jakość wody należy podmieniać ją codziennie (ok 10%). W celu prawidłowego rozwoju narządu oddechowego – labiryntu, akwarium powinno być przykryte.