Kirysek pstry
Corydoras paleatus


Charakterystyka Kirysek pstry należy do nielicznej grupy ryb rozmnażanych w akwariach od ponad 100 lat. Samica jest nieco masywniejsza od samca. Samce są smuklejsze, a ich płetwa grzbietowa jest wzmocniona twardym promieniem. Jest spokojnym gatunkiem nadającym się z powodzeniem do akwarium zbiorowego. W obrębie tego gatunku wyhodowano również formę albinotyczną z czerwonymi oczami. U osobników tych albinizm jest dziedziczny.
Rodzina Sumy.
Pochodzenie Pochodzi z południowo-wschodniej Brazylii i dorzecza La Platy.
Długość Ryba ta osiąga długość do 7,5 cm.
Odżywianie Zjada większość pokarmów, najchętniej opadające na dno oraz pokarm żywy z dna.
Temperatura Lubi chłodną wodę z przedziału 19-24 C.
Warunki hodowlane Nie ma dużych wymagań co do hodowli, ale powinien mieć zapewnione miękkie podłoże, otwarta przestrzeń i kryjówki. Jakość wody powinna być dobra.
Rozmnażanie Sposób składania ikry podobnie jak u gatunku C. aeneus. Dolanie przechłodzonej wody w momencie nagłego spadku ciśnienia atmosferycznego może wywołać tarło. Po burzliwych, wstępnych zalotach samiec jedną ze swoich płetw piersiowych przytrzymuje wąsiki samicy, przyciskając ją jednocześnie do swojego brzucha. Ruch płetw i skrzeli ułatwia plemnikom dostanie się do jaj, które w tym czasie przedostają się do kieszonki utworzonej przez płetwy brzuszne. Następnie samica płynie do wcześniej znalezionego i oczyszczonego miejsca, czyści je ponownie i przykleja tam jaja. Następnie wszystko zaczyna się od początku.