Korzenie w akwarium to efektowna dekoracja, która upodobni nasz zbiornik do naturalnego akwenu. Korzenie akwarystyczne mają również zastosowanie praktyczne - stanowią schronienie dla ryb i miejsce składania ikry, możemy również przytwierdzić do nich podwodne rośliny.
Wielu początkujących akwarystów zadaje sobie pytanie, jak dobrać odpowiednie korzenie do akwarium - jaki gatunek drzewa wykorzystać, jaki rozmiar będzie najlepszy, w końcu, czy kupić gotowy korzeń, czy też podejmować się samodzielnej preparacji? Na te pytania nie ma jednej dobrej odpowiedzi, wszystko bowiem zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać w swoim akwarium. Duże korzenie do akwarium stanowią dominujący element dekoracji zbiornika , do którego następnie dobieramy rośliny i ewentualne detale, warto więc przed zakupem lub samodzielną preparacją zastanowić się, na jakich walorach najbardziej nam zależy.
Decydując się na zakup gotowych, spreparowanych korzeni akwariowych w sklepie zoologicznym, musimy wziąć pod uwagę wielkość naszego zbiornika, hodowane gatunki, a także wizualny efekt, jaki chcemy osiągnąć w akwarium.
Dostępne w sprzedaży korzenie akwarystyczne to drewno z prawdziwych korzeni, gałęzi bądź pni. W procesie obróbki zostało pozbawione kory i odpowiednio spreparowane, aby nie stanowić zagrożenia dla zwierząt zamieszkujących akwarium. Pomimo tego niektóre z korzeni wymagają pewnego przygotowania, zanim umieścimy je w naszym zbiorniku. W sklepach zoologicznych dostępne są głównie korzenie drzew liściastych, drzewa iglaste wydzielają bowiem szkodliwą dla ryb żywicę. Do wyboru mamy gatunki rodzime, jak dąb lub drewno pochodzenia tropikalnego. Szczególnie dobrze sprawdza się w akwarium drewno pochodzące z torfowisk i lasów namorzynowych, ma bowiem odpowiednią gęstość i szybko tonie w wodzie.
Ceny korzeni akwariowych są bardzo zróżnicowane, tanie korzenie do akwarium są najczęściej niewielkie i słabo rozgałęzione . Im korzeń większy i bardziej zróżnicowany, tym wyższa cena.
Dlaczego warto kupić gotowy korzeń do akwarium?

Bezpieczeństwo - zakup gotowego korzenia do akwarium jest na pewno bezpieczniejszym rozwiązaniem niż samodzielne jego preparowanie. Niewłaściwie spreparowany korzeń może zacząć wydzielać niebezpieczne dla ryb substancje. Możliwe również, że wraz z korzeniem przyniesiemy do naszego akwarium szkodliwe drobnoustroje z pierwotnego zbiornika.
Wygoda - nawet dobrze spreparowany korzeń do akwarium pomimo naszych wysiłków może wciąż wypływać na powierzchnię, odbarwiać się i pokrywać nalotem. Zakup gotowego korzenia oszczędzi nam więc sporo pracy i nerwów.
Jak preparować korzenie do akwarium?

Wybór gatunku drzewa - nie wszystkie gatunki drzew nadają się na korzenie do akwarium. Gdzie szukać odpowiedniego materiału? Korzenie znalezione w wodzie i na torfowiskach są dobrze namoknięte i szybko pójdą na dno. Pamiętajmy również, że drzewa iglaste nie nadają się na korzenie akwariowe , wydzielają bowiem żywicę, która może być szkodliwa dla ryb. Najlepiej wybrać drewno z drzewa liściastego (dobrze sprawdzi się dąb lub buk), które jest martwe przynajmniej od roku, bez oznak pleśnienia, zgnilizny i grzybów.
· Korowanie - kiedy już znajdziemy idealny kawałek drewna do naszego akwarium, należy go pozbawić kory. Kora szybko pleśnieje i gnije, dlatego nie nadaje się do przechowywania w akwarium.
· Gotowanie - pozbawiony kory korzeń do akwarium należy gotować przez 3-4 godziny w roztworze soli (10 łyżek soli na 1 litr wody), wymieniając kilka razy wodę. Następnie korzeń płuczemy i ponownie gotujemy, tym razem w samej wodzie.
· Moczenie - wygotowany korzeń do akwarium należy zanurzyć w wodzie i obciążyć. Moczenie może trwać nawet do miesiąca, źle namoczony korzeń będzie bowiem wypływał na powierzchnię akwarium.
Dobrze spreparowany korzeń do akwarium nie powinien farbować wody, jeśli tak się dzieje należy go gotować i namaczać, aż przestanie farbować. Jeśli pomimo długotrwałego moczenia korzeń akwariowy wciąż wypływa na powierzchnię, rozwiązaniem może być przykręcenie do niego niewielkiego obciążenia, które później zamaskujemy żwirem i roślinami wodnymi.
Jak dobierać korzenie do akwarium?


Korzenie należy wybierać zwracając uwagę na ich strukturę i efekt końcowy jaki chcemy uzyskać w akwarium. Jest wiele odmian drewna do akwarium i każde z nich ma nieco inne właściwości. Niektóre toną od razu, inne wymagąją dłuższego okresu obciążania pod wodą, co znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie. Akwaryści analizując aranżację akwarium zwracają najczęściej uwagę na 2 kwestie: rodzaj rozgałęzienia i fakturę drewna.
Jakie rodzaje korzeni spotkamy w sklepach?


Korzeń Mangrowca

To masywne korzenie o ciemnym zabarwieniu doskonałe do obsadzenia mchami oraz roślinami. Nadają się również bardzo dobrze jako kryjówki dla ryb żerujących przy podłożu, krewetek lub glonojadów.

Korzeń RED MOOR

Naturalne korzenie pochodzące z Azji. Szybki proces namakania i tonięcia. Po niedługim czasie przestają barwić wodę. Świetnie nadają do obsadzania mchami. Bardzo atrakcyjne wizualnie.

Korzeń Mopani

Korzeń Mopani to korzeń afrykańskiego drzewa Mopani, posiadający niepowtarzalny wygląd. Korzenie mopane pochodzą z drzewa Mopane Colophospermum, potocznie nazywanego drzewem motyla. Zazwyczaj z jednej strony jasny, z drugiej ciemny. Każdy korzeń jest inny, różnią się pod względem faktury i kolorystyki. Twardy i ciężki, dzięki czemu prawie od razu tonie, zatopiony na sucho tonie, lub delikatnie utrzymuje się na wodzie. Doskonały dla zbrojników i innych ryb.

Korzeń Progrow Point Wood

ProGrow Deco Point Wood to proste korzenie z powtarzającymi się, regularnymi, niewielkimi wypustkami stwarzającymi wrażenie dość egzotycznego wyglądu. Ciekawy kształt pozwala na zastosowanie tej dekoracji do pionowych aranżacji imitujących las.

Korzeń DRIFT M Happet


Korzeń OCTOPUS WOOD

ProGrow DecoOctopus Wood to jedne z najbardziej widowiskowych korzeni do akwarysyki. Łagodnie opadające struktury korzeni imitują naturalny wygląd podwodnego systemu korzeniowego spotykanego w naturalnych zbiornikach wodnych.

Korzeń Drift Wood

Korzeń dekoracyjny Drift Wood stanowi piękną ozdobę każdego zbiornika słodkowodnego, terrarium oraz ogrodu w słoiku. Nadaje się idealnie zarówno do zbiorników roślinnych jak i zbiorników w których dominują dekoracje z kamieni i korzeni. Jego unikatowy kształt, niesamowity kolor oraz liczne rozgałęzienia stworzą niesamowity klimat.

Z tych korzeni możemy sami zrobić drzewko bonsai do akwarium i będzie to dużo mniejszy koszt niż kupno gotowego takiego drzewka.Pojedyncze sztuki kosztyją w granicach 20zł, natomiast gotowe drzewko można nabyć za kwotę od 100zł wzwyż.Dla początkujących akwarystów to jednak spory wydatek.
Przykładowe aranżacje


ZATAPIALNOŚĆ


Bardzo często akwaryści zadają pytanie - czy ten korzeń tonie?
W zasadzie tylko jeden model korzeni tonie od razu - ADA Iron Wood, inne modele wymagają następujących czynności:
a) jeżeli akwarium jest zakładane od nowa:
wystarczy przykręcić do podstawy korzenia plastikową płytkę (np. podstawkę do doniczki), następne umieścić korzeń w akwarium i przysypać płytkę podłożem. Tak przygotowane mocowanie uniemożliwi wypływanie korzenia na powierzchnię wody
b) jeśli akwarium jest restartowane (bez zmiany podłoża)
korzeń należy docisnąć kamieniem, który po jakimś czasie można usunąć z akwarium.

BARWIENIE


Każdy korzeń barwi wodę, jest to naturalne zjawisko i nie powinno budzić zdziwienia. Do wody przedostają się wtedy naturalne barwniki i humusy, które dodatkową odkażają wodę i w naturalny sposób hamują rozwój glonów. Każdy doświadczony akwarysta zdaje sobie z tego sprawę oraz wie iż nieco częstsza częściowa podmiana wody (np. 2 razy w tygodniu) skutecznie załatwia sprawę.
Często pada pytanie: "jak długo mój korzeń będzie barwił wodę".
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zdarzają się korzenie które przestają barwić wodę już po kilki tygodniach a są i takie, które intensywnie barwią nadal nawet po 2 latach. Jest to cecha zależna od egzemplarza i trzeba mieć tego świadomość.
Jak szybko i skutecznie usunąć zabarwienie wody bez negatywnego wpływu na rośliny, ryby i krewetki?
W przypadku lekkiego zabarwienia wody skuteczne są częstsze podmiany wody (ok 50% co 2-3 dni) przez pierwsze tygodnie.
W innych przypadkach zalecamy wypróbowanie preparatu: Seachem Purigen (czytaj więcej). Posiada on skuteczność do 5 miesięcy i może być łatwo regenerowany dzięki czemu praktycznie nie zużywa się.
Preparat zatrzymuje zawiesiny - nie pochłania nawozów z wody.
Można równiez skorzystać z węgla aktywnego, który skutecznie usunie zabarwienie wody. Skuteczność jest nieco niższa niż powyższego preparatu, węgiel aktywny powinien być wymieniany na nowy co 3-4 tygodnie. W trakcie stosowania wegla aktywnego należy zwiększyć dawki nawozów, ponieważ posiada on zdolność ich wiązania. Ostatnim sposobem jest zastosowanie szczepów specjalnych bakterii za pomocą preparatu: Microbe-Lift Special Blend (czytaj więcej). Bakterie w naturalny sposób usuwają zawiesinę organiczną powodująć, że woda staje się krystalicznie czysta.
UWAGA


Wszystkie sposoby opisane powyżej nie mają negatywnego wpływu na florę i faunę akwarium. Odradzamy stosowanie tzw. "krystalizatorów wody" - chemicznych środków, które działają doraźnie i mają negatywny wpływ na kondycję roślin i krewetek w akwarium.
NALOT NA KORZENIU


Po jakimś czasie od włożenia korzenia do akwarium może pojawić się na nim:
- biały nalot przypominający watę lub pleśń
- brązowy nalot lub efekt puchnięcia korzenia
- brązowy pył na powierzchni korzenia
Wszystkie powyższe efekty są całkowicie naturalne i niepowinny być powodem do niepokoju!
Należy pamiętać iż korzeń jest często strukturą żywą i może reagowac w wodzie akwariowej identycznie jak w warunkach naturalnych, szczególnie w świeżo założonym i niedojrzałym akwarium.
Powyższe efekty nie mają żadnego negatywnego wpływu na florę i faunę akwarium, po jakimś czasie samoistnie ustępują.
Jak zwalczyć nalot na korzeniu?
Przy cotygodniowej podmianie wody należy usuwać nalot mechanicznie: za pomocą wężyka ściągać osad z powierzchni korzenia.
Korzenie możesz znaleźć na torfowiskach, w lesie, na dnie rzeki czy na plaży (korzenie wyrzucone przez morze). Najlepsze są te korzenie znalezione w wodzie ponieważ są one dobrze namoknięte i idą na dno. Podczas szukania korzenia na własną rękę należy również pamiętać, aby korzeń pochodził z drzewa liściastego a nie iglastego. Drzewa iglaste zawierają dużo żywicy która jest szkodliwa dla ryb. Korzeń ten nie powinien być również zbyt świeży - powinien on pochodzić z drzewa które jest martwe od co najmniej pół roku. Korzeń nie może być spleśniały, spróchniały, nie powinien mieć podejrzanych nalotów i powinien być odpowiednio twardy. Najlepiej jest rzucić nim mocno o ziemię - jeśli się nie połamie to znaczy że jest dobry. Jeśli znaleźliśmy korzeń to na początku musimy go pozbawić kory. Należy to zrobić bardzo dokładnie gdyż kora najszybciej pleśnieje i gnije. Znaleziony (już bez kory) lub kupiony w sklepie korzeń należy dokładnie wyczyścić szczoteczką z ziemi i innych zanieczyszczeń. Następnie korzeń gotujemy w starym garnku przez około 3-4 godziny w roztworze soli (10 łyżek na 1 litr wody). W trakcie gotowania dobrze jest kilka razy wymienić wodę. Później korzeń płuczemy w czystej wodzie i znów gotujemy - tym razem w samej wodzie. Znów płuczemy i gotowe. Po oczyszczeniu i wygotowaniu w solance korzeń należy włożyć do wody, docisnąć kamieniem i poczekać aż korzeń namoknie (może to potrwać nawet miesiąc czasu). W przypadku korzeni znalezionych w jeziorach, rzekach czy w morzu zabieg ten jest niepotrzebny gdyż korzenie są dobrze namoknięte i opadają na dno. Jeśli korzeń farbuje wówczas należy go gotować w czystej wodzie i moczyć do czasu kiedy woda po kolejnej wymianie będzie prawie czysta. Może pomóc również zwiększenie oświetlenia w akwarium. Jeśli korzeń mimo zabiegów nie tonie wówczas możemy przykręcić do niego małą podstawkę którą następnie przysypujemy kamieniami.