Kosiarka Grubowarg syjamski
Crossocheilus oblongus


Pochodzenie Azja. Ryby występują Tajlandii i Malezji. Zamieszkują strefy przydenne strumieni i rzek, ale można je też spotkać w rozlewiskach leśnych.
Charakterystyka, płeć i usposobienie Kosiarki osiągają długość 15 cm. Na ich srebrzysto-białym ciele, wzdłuż tułowia widnieje szeroki, ciemny pas. Grubowarga Syjamskiego można odróżnić od bliskich mu gatunków po bezbarwnych płetwach. Płeć nie do odróżnienia – dorosłe samice są zazwyczaj trochę grubsze niż samce. Kosiarka to ryba aktywna i szybko pływająca, najlepiej czuje się w towarzystwie kilku osobników swojego gatunku. Trzymana pojedynczo lub w małych ilościach bywa płochliwa. Jest nastawiona pokojowo do innych ryb, jedynie dorosłe osobniki mogą przejawiać terytorializm wobec własnego gatunku, oraz ganiać inne mniejsze od siebie ryby.
Odżywianie Kosiarki żywią się przede wszystkim glonami. Można im podawać różnorodny pokarm, systematycznie uzupełniany dodatkiem pokarmu zielonego np. suche tabletki z dodatkiem spiruliny czy warzywa takie jak: groszek, cukinia, sałata i szpinak.
Akwarium Wymagają akwarium o długości co najmniej 120 cm. Kosiarki lubią podłoże z dodatkiem żwiru i kamieni o zróżnicowanej wielkości. Zbiornik dekorujemy korzeniami i obsadzamy wytrzymałymi roślinami takimi jak np.: Anubias, Mikrozorium, Bolbitis, które mogą rosnąć przymocowane do dekoracji. Ryby dobrze czują się w wodzie z silnym prądem. Woda powinna być dobrze natleniona i często podmieniana na świeżą a oświetlenie silne – stymulujące wzrost glonów. Akwarium powinno być przykryte, aby zapobiec wyskakiwaniu ryb.
Rozmnażanie Rozmnażanie Kosiarek w domowych warunkach jest niemożliwe. Ryby obecne w handlu pochodzą z odłowów lub farm hodowlanych, gdzie stosuje się hormony do stymulacji tarła.
Kosiarka prawdziwa i fałszywa W handlu występują gatunki bardzo podobne do Grubowarga syjamskiego jednak nie jedzą tak chętnie glonów. Cechy charakterystyczne prawdziwej kosiarki to: tylko dwa wąsy a nie cztery czy ich brak tylko jeden środkowy pas boczny, przechodzący aż na płetwę ogonową górna krawędź pasa bocznego zakończona jest zygzakiem łuski na grzbiecie są wyraźne płetwa grzbietowa przeźroczysta (u dorosłych ryb może być lekko zabarwiona) – przy odróżnianiu młodych ryb nie należy się kierować tą wskazówką