AMANO
Występowanie
W warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki i potoki Japonii, Korei, Tajwanu, Fidżi, Madagaskaru. Można ją odnaleźć wśród roślinności, a także wśród głazów i większych skał.
Usposobienie
Są to zwierzątka stadne - najlepiej jest je trzymać w grupie minimum 5 sztuk. Są bardzo żarłoczne i dobrze czyszczą akwarium z większości glonów. Wymagają jednak dokarmiania, ale powinny być dożywiane raz dziennie taką ilością, aby całość została skonsumowana do 2 godzin. Mają łagodne usposobienie i mogą być trzymane z innymi krewetkami i małymi rybkami. Są towarzyskie, ciekawskie. Mogą się ukrywać i być apatyczne tylko w okresie zrzucania pancerza lub, gdy są chore.
Akwarium
Akwarium powinno posiadać gęstą obsadę roślinną (wybieramy rośliny o drobnych listkach: mech jawajski, moczarka, wgłębka itp.). Powinny się znajdować również kryjówki (łupina orzecha, kamienie, korzeń), dobry filtr (najlepiej gąbkowy), delikatny prąd wody oraz napowietrzanie (krewetki wrażliwe są na brak tlenu). Gatunek ten cechuje dość duża śmiertelność po umieszczeniu w akwarium. Spowodowane jest to długą drogą jaką muszą przebyć i wywołanym przez to stresem - krewetki dostępne w sklepach pochodzą z naturalnych siedlisk.
Rozmnażanie
Gatunek ten jest jajorodny, ale rozmnożenie go w sztucznych warunkach jest bardzo trudne. Samica nosi jaja bezpośrednio pod odwłokiem przez około 3 tygodnie. Do zapłodnienia dochodzi zanim samica złoży jaja. Po ich złożeniu powinny być przeniesione do osobnego zbiornika ze słonawą wodą (w przeciwnym razie jajeczka obumrą). Można także umieścić zapłodnioną samicę w osobnym akwarium (około 40 litrów, filtr gąbkowy, pH wody neutralne, temperatura 21°C, delikatne napowietrzanie, pełne oświetlenie). Po złożeniu jaj samicę przenosimy do poprzedniego zbiornika, a ten stopniowo zasalamy do poziomu 17g/l w ciągu 7 dni. Po okresie inkubacji następuje etap larwalny (larwy wiszą swobodnie w toni wodnej), zaczynamy wówczas karmić młode. Po około 20-stu dniach następuje przepoczwarzenie larw. Należy je wówczas przenieść do akwarium głównego (do słodkiej wody).