Nawożenie

Na rynku dostępnych jest obecnie co najmniej kilkadziesiąt różnych nawozów przeznaczonych dla roślin akwariowych produkowanych zarówno przez wielkie koncerny, jak i małe, wyspecjalizowane w tym kierunku firmy. Już samo bogactwo wyboru świadczy o popularności, jaką te preparaty cieszą się wśród akwarystów. Wielu z nich – zwłaszcza początkujących – właśnie w nawozach upatruje cudownego remedium na wszystkie kłopoty związane z uprawą roślin i przychodzi do sklepów w poszukiwaniu takiego magicznego środka. Tymczasem on po prostu nie istnieje.
Akwarystyczne przeszkody

Problemy ze wzrostem roślin w większości domowych akwariów mają bowiem na ogół zupełnie inne źródło. W pierwszym rzędzie trzeba wymienić:
nieprawidłowo dobrane oświetlenie,
niedobór dwutlenku węgla,
nieodpowiednią jakość wody czy nawet prozaiczne błędy w sadzeniu.
Braki minerałów – które można uzupełnić, umiejętnie stosując nawozy – są zwykle na samym końcu tej listy. Mówiąc wprost – nawożenie będzie skuteczne i efektywne dopiero wtedy, gdy uprzednio zaspokoimy wszystkie inne, ważniejsze potrzeby roślin. Tak więc aby nawóz spełnił swe zadanie, musi precyzyjnie odpowiadać wymaganiom roślin w naszym akwarium. Jest to kwestia niebywale indywidualna, w dużym stopniu zależna od warunków panujących w danym zbiorniku.
Nawożenie – ważna funkcja

Rolą nawozu jest dostarczenie roślinom brakujących pierwiastków. Z grubsza można podzielić je na trzy grupy: pierwiastki biogenne, makroelementy i mikroelementy. Pierwiastki biogenne stanowią znaczny procent masy rośliny, wchodząc w skład większości budujących ją związków. Są to: wodór, tlen, węgiel, azot, potas, wapń, fosfor, magnez i siarka (według alternatywnych podziałów część z nich bywa traktowana również jako makroelementy). Makroelementy występują w organizmie rośliny w większych ilościach i zapotrzebowanie na nie jest stosunkowo duże. Główne makroelementy to (poza pierwiastkami wymienionymi już wcześniej wśród pierwiastków biogennych) sód i chlor. Mikroelementy z kolei występują w ilościach śladowych, ale i zapotrzebowanie na nie jest znacznie mniejsze. Są to: żelazo, miedź, cynk, mangan, molibden, bor, jod, fluor kobalt oraz nikiel. Nawożenie niektórymi pierwiastkami biogennymi, takimi jak azot, fosfor czy potas, nie zawsze jest potrzebne. W akwariach z dużą ilością obficie karmionych ryb są one bowiem dostarczane do wody wraz z pokarmem. Dlatego w typowym zbiorniku ozdobnym suplementację nawozową należy ograniczyć do pozostałych pierwiastków. Zawierają je zazwyczaj tak zwane nawozy uniwersalne (podstawowe) oferowane przez prawie każdą firmę.
Planta Gainer

Planta Gainer K+

Zastosowanie:
Potas zawarty w K plus, to jeden z podstawowych składników odżywczych dla roślin. K plus sprawia, że azot i fosfor trafiające do wody akwarium, z procesów przemiany materii, stają się łatwo przyswajalne dla roślin. Dopracowany skład i łatwo przyswajalna forma potasu, gwarantują wzrost i piękny wygląd roślin. Zapobiega gubieniu dolnych liści oraz ich dziurawieniu. K plus podawany do wody wodociągowej przed jej podaniem do akwarium, ułatwia neutralizacje chloru. Nie jest szkodliwy dla ryb ani innych organizmów wodnych.
Dawkowanie:
3 ml na 10 litrów podmienianej wody. Dla wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego, K plus można podawać codziennie w ilości ok. 1 ml na każde 40 litrów wody akwarium.
W celu wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego zaleca się równoległe stosowanie zestawów nawozów z linii Planta Gainer:
Planta Gainer Carbo
Planta Gainer Classic
Planta Gainer Pro Macro RED or GREEN
Planta Gainer Pro Ferro+
Safe Water
Planta Gainer Classic

Zastosowanie:
Planta Gainer Classic jest nawozem uniwersalnym do stosowania we wszystkich akwariach dekoracyjnych i towarzyskich.
Opis ogólny:
Zawiera: żelazo, mangan, cynk, miedź, molibden, bor, potas, magnez w łatwo przyswajalnej dla roślin formie. Dostosowania w akwariach w których do podmian stosuje się wodę wodociągową lub mieszaną z wodą z filtra odwróconej osmozy (R/O). Dawkowanie i wydajność:
Dawkować należy bezpośrednio do akwarium po częściowej podmianie wody 1 ml na 4 litry podmienianej wody. Nawóz pakowany jest w butelki o pojemności 100 ml oraz 500 ml.
Najlepiej stosować razem z:
Planta Gainer Carbo
Planta Gainer K+
Safe Water
Planta Gainer PRO Macro RED lub GREEN
Planta Gainer PRO Ferro+
Planta Gainer CARBO

Zastosowanie:
Podstawowym budulcem tkanek roślin w akwarium są organiczne związki węgla. Aby zapewnić roślinom piękno i właściwy rozwój, należy je prawidłowo odżywiać. Planta Gainer Carbo jest łatwo przyswajalnym oraz wydajnym nawozem węglowym, doskonałym zarówno jako podstawowe źródło węgla dla roślin, jak i uzupełnienie nawożenia wolnym dwutlenkiem węgla. Efektywnie wspomaga wzrost oraz piękny wygląd roślin, zwalczając jednocześnie glony.
Dawkowanie:
Akwarium ze średnią ilością roślin 1 ml (jedno naciśnięcie dozownika) na każde 50 litrów wody w akwarium dziennie.
Akwarium z dużą ilością roślin 1 ml na każde 25 litrów wody w akwarium dziennie.
W celu wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego zaleca się równoległe stosowanie pozostałych nawozów z linii Planta Gainer.
Planta Gainer PRO Macro RED

Zastosowanie: Nawóz makroelementowy skomponowany specjalnie dla gatunków szybko rosnących roślin łodygowych zwłaszcza o ciepłym zabarwieniu takich jak Rotala, Alternanthera czy Ludwigia. Wzbogaca wodę w niezbędne dla roślin wodnych makroelementy (azot, fosfor i potas) w optymalnych ilościach i proporcjach, zalecany szczególnie dla mocno oświetlonych akwariów, nawożonych dwutlenkiem węgla, zagrożonych niedoborami podstawowych makroelementów. Łatwo przyswajalna forma oraz zbilansowane składniki, zapewniają szybkie wchłanianie przez rośliny oraz nie pozostawianie żadnych elementów balastowych w wodzie. Nie jest szkodliwy dla ryb ani innych organizmów wodnych.
Dawkowanie:
Dawkować codziennie, dobierając dawkę do indywidualnych potrzeb zbiornika - np. 1ml na każde 40 litrów pojemności akwarium.
W celu wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego zaleca się równoległe stosowanie nawozów z linii Planta Gainer:
Planta Gainer Carbo
Planta Gainer K+
Planta Gainer Classic
Planta Gainer Pro Ferro+
Safe Water
Nie stosować jednocześnie z Planta Gainer PRO Macro GREEN.
Planta Gainer PRO Macro GREEN

Zastosowanie: Nawóz makroelementowy skomponowany specjalnie dla gatunków roślin, wolno rosnących takich jak: Microsorium, Bolbitis, Anubias i innych, niewymagających zbyt dużego natężenia światła. Wzbogaca wodę w niezbędne dla roślin wodnych makroelementy (azot, fosfor i potas) w optymalnych ilościach i proporcjach. Łatwo przyswajalna forma oraz zbilansowane składniki, zapewniają szybkie wchłanianie przez rośliny oraz nie pozostawianie żadnych elementów balastowych w wodzie. Nie jest szkodliwy dla ryb ani innych organizmów wodnych.
Dawkowanie:
Dawkować codziennie, dobierając dawkę do indywidualnych potrzeb zbiornika - np. 1ml na każde 40 litrów pojemności akwarium.
W celu wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego zaleca się równoległe stosowanie nawozów z linii Planta Gainer:
Planta Gainer Carbo
Planta Gainer K+
Planta Gainer Classic
Planta Gainer Pro Ferro+
Safe Water
Nie stosować jednocześnie z Planta Gainer PRO Macro RED
Planta Gainer PRO Ferro+

Zastosowanie:
Nawóz żelazowy i mikroelementowy dla roślin wodnych i akwariowych. Do codziennego stosowania.
Ogólny opis:
Wzbogaca wodę w żelazo w przyswajalnej dla roślin formie oraz uzupełnia poziom niezbędnych mikroelementów: mangan, cynk, miedź, bor, molibden, w optymalnych ilościach i proporcjach.
Dawkowanie i wydajność:
Dawkować codziennie, dobierając dawkę do indywidualnych potrzeb zbiornika - np. 1ml na każde 40 litrów pojemności akwarium. Preparat pakowany jest w 100 ml oraz 500 ml butelki.
Najlepiej stosować razem z:
Planta Gainer Carbo
Safe Water,
Planta Gainer Classic
Planta Gainer PRO Macro RED lub GREEN
lub
Planta Gainer Carbo
Planta Gainer PRO Hydro Mineral,
Planta Gainer PRO Micro
Planta Gainer PRO Macro RED lub GREEN
Planta Gainer CAPS/10

Planta Gainer CAPS to nawóz dla roślin wodnych, w postaci kapsułek wypełnionych granulkami z wolno uwalniającymi się składnikami odżywczymi. Kompletny zestaw makroelementów (Azot, Fosfor, Potas), mikroelementów oraz biostymulatorów zapewnia właściwy wzrost systemu korzeniowego oraz zdrowy i intensywny rozwój roślin. Dzięki zastosowaniu łatwo rozpuszczających się kapsułek Planta Gainer CAPS można umieścić w podłożu akwarium w miejscu najlepiej dostępnym dla systemu korzeniowego rośliny Planta Gainer CAPS uwalnia składniki odżywcze powoli, w czasie kilku tygodni, w odpowiednich dla roślin ilościach, gwarantując właściwe odżywienie roślin oraz chroniąc bezpieczeństwo akwarium.
Sposób użycia:
Przy pomocy pincety umieść kapsułkę w podłożu akwarium, bezpośrednio pod systemem korzeniowym wybranych roślin. Produkt rozpocznie swoje działanie bezpośrednio po zaaplikowaniu. Kapsułki należy umieszczać w odstępach od 10 do 15 centymetrów w zależności od gęstości nasady roślin. Dawkować co 4 do 8 tygodni w zależności od gęstości aplikacji oraz potrzeb roślin.
Najlepiej używać razem z:
Podłożami: Aqua Substrate oraz Aqua Substrate II+ oraz nawozami płynnymi z serii Planta Gainer: Carbo, Classic, K+, Ferro oraz pozostałymi produktami z linii Planta Gainer.

TetraPlant PlantaMin

Zawiera kompleksowe związki żelaza a także inne bardzo ważne mikroelementy takie jak np. mangan oraz inne podstawowe elementy odżywcze jak np. potas.
Butelka o pojemności 250 ml starcza na 1000 l, a 500 ml na 2000 l wody.
Wzmacnia rośliny poprzez gwarantowaną długotrwałą dostawę substancji odżywczych przez 4 tygodnie. Żelazo, potas, mangan i istotne substancje śladowe wspomagają utrzymanie na liściach koloru intensywnej soczystej zieleni oraz wpływają na porost rośliny.
TetraPlant PlantaMin w skrócie:
Wzmacnia rośliny przez gwarancję długotrwałej dostawy substancji odżywczych
Intensyfikuje kolor zieleni i czerwieni
Intensywnie zielone liście dzięki wspomaganiu gospodarki chlorofilowej
Redukuje żółte, szkliste liście
Nie dopuszcza do braku żelaza i potasu
Nie obciąża wody
Stosować w akwarium ze słodką wodą

Tetra PlantaPro Micro

Tetra PlantaPro Micro skutecznie i szybko uwalnia pierwiastki śladowe i witaminy z powrotem do wody. Skutecznie zaopatruje rośliny w substancje istotne dla zdrowego i bujnego wzrostu.
Zapewnia zdrowy i bujny rozwój roślinności.
Sprzyja pięknym, zielonym liściom.
Zapobiega niedoborom najważniejszych substancji.
Bujny rozwój roślin stanowi najlepsze zabezpieczenie przed glonami.
Umożliwia wchłanianie składników odżywczych przez liście.
Nie zanieczyszcza wody, gdyż nie zawiera fosforanów i azotanów.
Do akwariów słodkowodnych.
Dozowanie:
Dodawać raz w tygodniu 2,5 ml Tetra PlantaPro Micro na każde 20 litrów wody.
(Opakowanie 250ml wystarcza na 2000l wody.)
Tetra PlantaPro Macro

Nawóz Tetra PlantaPro Macro wzbogaca akwarium z roślinami w ważne makroskładniki odżywcze: azot, fosfor i potas.
Nawóz NPK zaobiegający niedoborom makroskładników odżywczych.
Azot, fosfor i potas dla bujnej roślinności.
Doskonały do akwariów czysto roślinnych (aquascaping) lub akwariów z niewielką ilością ryb.
Zapewnia silny i zdrowy rozwój roślin.
Wskazówka producenta: W celu zapewnienia optymalnego odżywiania zalecamy dodatkowo stosowanie preparatu Tetra PlantaPro Micro.
Dozowanie:
5ml na 50l wody.
Przed użyciem należy sprawdzić poziom fosforanów i azotanów.
Tetra PlantaStart

Tetra PlantaStart sprzyja szybkiemu i bezpiecznemu wzrostowi roślin po pierwszym i ponownym nasadzeniu poprzez aktywację ukorzeniania.
Nawóz w tabletkach zapewniający piękny i bujny wzrost roślin akwariowych. Dostarcza roślinom odpowiednio skomponowaną mieszankę niezbędnych składników.
Tetra PlantaStart wspomga szybki i bezpieczny wzrost po pierwszym i ponownym posadzeniu roślin.
Aktywuje wzrost korzeni i wspomaga szybkie ukorzenianie się w podłożu.
Zawiera wszstkie najważniejsze składniki odżywcze w formie łatwo przyswajalnej przez rośliny.
Wzmacnia i chroni nowe rośliny.
Wspomaga wzrost rośłin
Zwiększa odporność dzięki makroelementom.
Chroni delikatne korzenie.
Działa szybko i skutecznie.
Odżywia bezpośrednio przez system korzeniowy.
Nie zanieczyszcza wody.
Sposób działania:
Do zdrowego wzrostu rośliny potrzebują wielu różnych składników odżywczych. Tetra PLantaStart zawiera ważne pierwiastki śladowe takie żelazo i mangan. Wspomagają one szybkie i bezpieczne ukorzenianie nowych lub przesadzanych roślin. Formuła zawierająca specjalne składniki aktywne jest optymalnie dostosowana do potrzeb nowych roślin. Wspomaga wzrost i roślin i aktywuje rozrost korzeni co umożliia szybkie ukorzenianie się w podłożu. Chroni delikatne korzenie i wspomaga odporność rośłin dzięki zawartości makroelementów. Działa bezpośrednio przez system korzeniowy i gwarantuje natychmiastowy i maksymalny efekt bez zanieczyszczania wody.
Stosowanie:
Dodać 1 tabletkę na 30l wody w akwarium.
Wcisnąć tabletkę w podłoże wokół korzenia.
W razie konieczności rozłamać tabletkę, aby każda roślina miała dostęp do składników odżywczych.
Powtórzyć dawkowanie po 4-8 tygodniach.
Przedawkowanie nie jest możliwe.
Dla wszystkich akwariów słodkowodnych.
Optymalne utrzymanie roślin akwariowych:
Aby zapewnić stały, zdrowy i piękny wzrost roślin, zalecamy nawożenie korzeni co miesiąc przy pomocy TetraCrypto oraz regularne nawożenie liści preparetem Tetra PlantaMin lub Tetra PlantaPro Micro. W mocno obsadzonych akwariach ważne jest dodatkowe wzbogadzenie wody w CO2
Tetra CO2 Plus

Energiczny wzrost roślin jest najlepszym sposobem zapobiegania pojawienia się glonów. Tetra CO2 Plus zwiększa ilość CO2 będącego niezbędną substancją odżywczą roślin co skutkuje ich bujnym i zdrowym wzrostem. Nawóz jest bardzo prosty w użyciu i zapewnia biologiczne uwalnianie CO2 aż do jednego tygodnia.
Zalety Tetra CO2 Plus:
250 ml wystarcza na 2000 litrów wody w akwarium
Łatwy w użyciu, bez narzędzi
Biologiczne uwalnianie CO2 aż do tygodnia
Silny i zdrowy wzrost roślin
Dawkowanie:
Raz w tygodniu 2,5 ml na 20 litrów w akwarium. Dwa razy w tygodniu przy dużej ilości roślin w akwarium


Sera Florena

Sera Florena to idealny nawóz podstawowy dla wszystkich roślin wodnych, które swoje substancje odżywcze pobierają przez liście.
Rośliny wodne odgrywają w akwarium kluczową rolę, gdyż oczyszczają wodę z substancji szkodliwych i składników odżywczych alg. Aby mogły podołać tym zadaniom Sera Florena dostarcza im ważne minerały i substancje śladowe, które przyczyniają sie do zdrowego wzrostu roślin i ich intensywnego koloru. Nowa, ulepszona formuła zawiera dodatkowo wyjątkowo stabilne kompleksy żelaza, które pozostają aktywne także podczas działania filtra do klarowania wody.
Sera Florena nie zawiera fosforanów ani azotanów i jest dobrze trawiony przez bezkręgowce.
500 ml wystarcza na 2000 l wody akwariowej
5000 ml wystarcza na 20000 l wody akwariowej
Sera Florenette

Produkt pielęgnacyjny roślin z efektem magazynowania składników do nawożenia korzeni
Podstawowa ochrona
Dla korzeni, z efektem magazynowania
Dla roślin akwariowych
sera florenette to idealny produkt pielęgnacyjny dla roślin wodnych, które pobierają składniki odżywcze głównie za pomocą korzeni. Forma tabletki umieszczanej w dnie dostarcza roślinom wodnym wszystkich istotnych minerałów i mikroelementów dla zdrowego i barwnego wzrostu. Specjalna formuła, zapewnia długotrwałe dostarczanie składników odżywczych, szczególnie w przypadkach często zdarzających się niedoborów żelaza. Naturalne stymulatory wzrostu wzmacniają impuls wzrostowy, który, między innymi, znacznie ułatwia fazę początkową. Produkt ten nie zawiera azotanu, ani fosforanu. Jest dobrze tolerowany przez wszystkie bezkręgowce. Z powodu dobrego wskaźnika wzrostu roślin wodnych, ograniczone zostają szanse rozrastania się glonów. Kombinacja sera florena i sera florenette jest perfekcyjnie zbalansowana i spełnia wszystkie wymogi różnych gatunków roślin wodnych.
Zalecane dawkowanie
Podawaj raz na tydzień 1 tabletkę / 20 l. Tabletki należy wcisnąć w podłoże na głębokość około 1 – 2 cm, blisko korzeni roślin (można połamać tabletkę i umieścić kawałki w kilku miejscach).
Stosuj tylko w razie potrzeby. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Sera Flore 3 vital

Dla wzmacniania odporności na choroby
Systemowa ochrona Zawiera niezbędne mikroelementy i witaminy Dla roślin akwariowych W wielu akwariach zauważa się brak wystarczających ilości niezbędnych substancji. Rośliny cierpią z tego powodu, czego wynikiem jest ograniczony wzrost. Nie osiągają pożądanych kolorów lub nawet stają się skarłowaciałe. sera flore 3 vital niezawodnie likwiduje te niebezpieczne niedobory, a jego codzienne dawkowanie zapewnia stały poziom istotnych mikroelementów i witamin. Odporność roślin wodnych na choroby jest wzmacniana poprzez dodanie bardzo rzadkich lecz ważnych mikroelementów. Rośliny pozostaną zdrowe i mniej podatne na oddziaływanie zewnętrzne. sera flore 3 vital nie zawiera azotanu, ani fosforanu. Jest dobrze tolerowany przez wszystkie bezkręgowce.
Zalecane dawkowanie
5 ml na każde 20 l codziennie lub w razie potrzeby.
Sera Flore 4 plant

Główne składniki odżywcze, takie jak: azot, fosfor i potas są niezwykle ważne dla zdrowego wzrostu roślin wodnych. Podczas gdy substancje te są obecne w wystarczającej ilości w akwariach z dużą obsadą ryb, za sprawą zanieczyszczeń i nie zjedzonego pokarmu, często brak jest tych makroelementów w akwariach roślinnych pozbawionych zwierząt lub z niewielką ilością zwierząt. Konsekwencją tego jest słaby wzrost roślin. sera flore 4 plant został opracowany w celu dostarczania roślinom wodnym w aquascapingu lub w akwariach w stylu holenderskim azotu, fosforu i potasu, w optymalnych dawkach – dla zdrowego i silnego wzrostu roślin. sera flore 4 plant jest dobrze tolerowany przez wszystkie bezkręgowce.
Wydajność:
50 ml na 200 l wody
250 ml na 1000 l wody
SERA Flore 2 Ferro

Dodatkowe źródło żelaza dla pięknych kolorów
Systemowa ochrona
Dodatkowe źródło żelaza zaspokaja wysokie wymagania
Odporność na działanie promieni UV
Dla pięknych roślin akwariowych
Czerwone lub szybko rosnące rośliny wodne wymagają szczególnie dużej ilości żelaza. Niedobory żelaza pojawiają się dlatego często w gęsto obsadzonych i intensywnie oświetlonych akwariach. Rośliny wodne potrzebują jednak żelaza do rozwoju ich pełnego blasku kolorów oraz zdrowego wzrostu.
Nowy systemowy plant care sera flore 2 ferro został opracowany szczególnie w tym celu. Dostarcza on roślinom wystarczającej ilości żelaza, a co za tym idzie, wspiera rozwój kolorów.
W wielu akwariach stosuje się lampy UV-C, które szybko uszkadzają zwykłe kompleksy żelaza. Żelazo jest wtedy dostępne w przyswajalnej dla roślin formie tylko przez krótką chwilę.
Nie dotyczy to jednak sera flore 2 ferro. Stosowanie specjalnie schelatyzowanego żelaza pozwala na jego kilkudniową dostępność. sera flore 2 ferro nie zawiera azotanu, ani fosforanu. Jest dobrze tolerowany przez wszystkie bezkręgowce.
Zalecane dawkowanie
5 ml na każde 20 l raz w tygodniu lub w razie potrzeby.

Easy-Life ProFito

ProFito wspomaga ich szybki rozwój roślin, wzmacnia je i powoduje ich intensywniejsze ubarwienie.
Wszystkie składniki odżywcze w jednym preparacie
Stosowanie nawozu nie wymaga odatkowego nawożenia żelazem czy potasem
Wspomaga rozwój cytokininów regulując przez to podział komórkowy
Powoduje rozrost liści i nadaje im intensywnego koloru
Ulepsza i podtrzymuje biologiczną równowagę w akwarium
Wielkorotnie stabilizowany
Nie zawiera azotanów i fosforu
Ekonomiczny w użyciu: tygodniowa, wystarczająca dawka to 10 ml na 100 litrów wody

Easy-Life Easy Carbo

Dzięki nawozowi Easy-Life Easy Carbo rośliny w akwarium wzmocnią się i będą szybciej rosły. Dodatkowo preparat ten działa przeciwko tworzeniu się glonów.
Easy-Carbo to mocny i bardzo wydajny nawóz pokrywający zapotrzebowanie wszystkich roślin akwariowych w dwutlenek węgla.
Wzrost roślin wspomagany jest substancjami organicznymi. Preparat nie zawiera substancji mineralnych.
Nawóz ten może być stosowany w akwariach bez lub z dodatkowym systemem zaopatrywania akwarium w dwutlenek węgla.
Czyni rośliny silniejszymi względem glonów, przyczyniając się równocześnie do redukcji wszystkich rodzajów glonów.
Już po krótkim czasie stosowania nawozu widoczny jest szybki rozwój roślinności.
Easy-Life EasyCarbo działa idealnie w kombinacji z nawozem do roślin Easy-Life ProFito.
Preparat jest bardzo oszczędny w użyciu, należy stosować codziennie 1 ml preparatu na 50 l wody, maksymalnie 2 ml preparatu na 50 l wody, jeśli akwarium zostało obficie obsadzone roślinami.
Uwaga:
nie przedawkowywać, producent odradza stosowanie zwiększonych dawek preparatu!

Easy-Life Ferro

Easy-Life Ferro to koncentrat wartościowego żelaza w formie przyswajalnej przez rośliny wodny, dla piękna i zdrowia roślinności akwariowej.
Produkt zawiera żelazo (II), oprócz tego w skład koncentratu wchodzą inne wspomagające składniki odżywcze jak potas. Żelazo poddane zostało wielokrotnej stabilizacji, nie zawiera azotanów i fosforanów.

Easy Life Catappa-X

Wyciąg z liści migdałecznika.
Liście migdałecznika mają bardzo pozytywny wpływ na ryby i krewetki w akwarium.
Catappa-X jest płynną opcją liści migdałecznika. Niestety liście w krótkim czasie ulegają biodegradacji, co powoduje skutki uboczne, takie jak: zmiana barwy wody na brązowy oraz wprowadzenie nadmiaru substancji organicznych, które mają negatywny wpływ na parametry wody. Catappa-X jest odpowiedzią na te problemy. Produkt ten nie zabarwia wody oraz nie powoduje dodatkowych zanieczyszczeń, dodatkowo wzmacnia system immunologiczny, chroni przed chorobami. Catappa-X sprzyja rozwojowi ryb i krewetek, ma bardzo pozytywny wpływ na ich wybarwienie.
Zalety produktu:
Intensywne wybarwienie ryb i krewetek
Wzmacnia ogólny stan zdrowia mieszkańców akwarium
Zapobiega chorobom
Nie powoduje brązowego zabarwienia wody
Nie powoduje dodatkowych zanieczyszczeń

Easy Life EasyStart

Przygotowuje wodę w akwarium dla ryb EasyStart służy do biologicznego uaktywnienia wody i filtra w akwarium, aby były odpowiednie dla potrzeb mieszkańców akwarium. EasyStart to unikalne połączenie wysoce aktywnych kultur bakterii. Zapewnia przyspieszoną proliferację pożytecznych bakterii, co prowadzi do szybkiego zniwelowania toksyn takich jak azotyny. Przeciwdziała również szkodliwym bakteriom oraz oczyszcza wodę z metali ciężkich i innych zanieczyszczeń chemicznych. Rezultatem są stabilne parametry wody oraz zdrowe ryby.
Szczepy bakterii do biologicznej aktywacji każdego nowo zakładanego akwarium i filtra.
Stosuje się 10 ml na 50 L wody ,najlepsze efekty przynosi podanie dawki 1,7 i 14 dnia po 14 dniach dobrze jest zastosować FFM – Fluid Filter Medium.
Możliwe zmętnienie wody ustępuje po kilku godzinach, pozostawiając krystalicznie czystą wodę.
Produkt dostępny jest w pojemnościach 100 ml, 250 ml, 500 ml, 1000 ml

Easy Life Fosfo

Easy-Life Fosfo wykorzystywane jest do uniknięcia niedoboru fosforu (P). Niedobór lub brak tego makroelementu prowadzi do osłabienia lub braku wzrostu roślin w akwarium. W akwariach roślinnych, pozbawionych ryb lub z ich małą ilością, często występuje niedobór fosforanów.
Za pośrednictwem Easy-Life Fosfo można szybko uzupełnić te niedobory.
Koncentrat Macro (PO4) Fosfor pomimo że jest pożywką dla glonów to jego brak powoduje zaburzenia we wzroście i wyglądzie roślin, koncentrat fosfo pozwala mam uzupełnić braki tego pierwiastka w naszym akwarium . Podanie 10 ml na 500 L wody podnosi stężenie fosforu w akwarium o 0,1 ppm.
Jest wielokrotnie stabilizowany , nie zawiera azotanów.
Dostępny jest w pojemnościach : 250 ml i 500 ml


Tropical Aqua Plant

Specjalna płynna odżywka zawierająca pełny zestaw soli mineralnych z azotem i fosforem, przeznaczona do systematycznego zasilania roślin wodnych w optymalnie doświetlanych akwariach z niewielką ilością małych ryb ozdobnych. Regularnie stosowana zapewnia intensywny i bujny wzrost oraz prawidłowy rozwój hodowanych hydrofitów. Zalecana do upraw submersyjnych, tradycyjnych oraz zasilanych dwutlenkiem węgla CO2. Produkt posiada atest PZH.
Sposób użycia:
10 ml/100 litrów wody, regularnie co dwa tygodnie.
W okresie wzmożonej wegetacji dawkę zwiększamy i stosujemy co 7 dni.
Dla młodszych rozsad, do dwóch miesięcy – 5 ml/100 litrów wody.
Preparaty uzupełniające:
FERRO-AKTIV,
MULTIMINERAL,
KOBALTOSAN
Tropical MULTIMINERAL

Tropical MULTIMINERAL preparat z mikroelementami przeznaczony do uzupełniania wody akwariowej niezbędnymi pierwiastkami śladowymi.
Zarówno ryby, jak i rośliny wodne stale pobierają z wody mikroelementy niezbędne w wielu istotnych procesach życiowych, powodując systematyczny spadek stężenia tych substancji w wodzie.
Powstające w ten sposób niedobory pierwiastków są przyczyną wielu schorzeń oraz często nieodwracalnych nieprawidłowości w rozwoju ryb.
W celu przeciwdziałania niedoborom mikroelementów zalecamy stosowanie preparatu Tropical MULTIMINERAL przy każdej podmianie wody oraz dodatkowo w okresach zwiększonego zapotrzebowania na te pierwiastki, np. podczas rekonwalescencji i przygotowań do tarła, po stosowaniu węgla aktywnego w akwarium itp.
Dawkowanie: 10ml na 100l wody
Tropical FERRO-AKTIV

FERRO-AKTIV odżywka z żelazem dla roślin wodnych. Odżywka z żelazem dla roślin wodnych uprawianych w akwariach. Przeznaczona do systematycznego uzupełniania żelaza w wodzie – pierwiastka,.
który wchodzi w skład chlorofilu (barwnika fotosyntetycznego roślin). Niedobory żelaza objawiają się chlorozą – liście stają się blade, na skutek zahamowania syntezy chlorofilu, pociąga to.
za sobą zaburzenia we wzroście roślin. Zalecamy używanie odżywki FERRO-AKTIV przynajmniej raz w tygodniu podczas podmiany wody w akwarium..
Przy gęstej obsadzie roślin można stosować mniejsze dawki w krótszych okresach czasu. Stosowany regularnie FERRO-AKTIV zapewnia żywą, intensywną zieleń roślin wodnych oraz ich bujny wzrost..
Tropical Kobaltosan

KOBALTOSAN preparat z bioaktywnym kobaltem do akwariów słodkowodnych. Preparat z aktywnymi jonami kobaltu przeznaczony dla ryb i roślin w akwariach słodkowodnych. Przyspiesza wzrost oraz
intensyfikuje wybarwienie ryb. Już po 14 dniach stosowania preparatu KOBALTOSAN można zauważyć, że kolory ryb stają się bardziej wyraziste i pełne blasku. KOBALTOSAN szczególnie polecany
jest do akwariów z rybami żyworodnymi, np. gupikami, mieczykami, molinezjami itp. Wieloletnie obserwacje
potwierdzają również wpływ jonów kobaltu na wzrost, rozwój i intensyfikację barwy czerwonych roślin wodnych. Zalecamy stosowanie preparatu przy każdorazowej podmianie wody w akwarium.
Tropical Carbo

Carbo to preparat, który stanowi niezwykle wydajne źródło węgla organicznego dla roślin wodnych.
Węgiel jest pierwiastkiem wykorzystywanym w procesie fotosyntezy do produkcji związków organicznych.
Charakterystyka:
Regularne stosowanie preparatu zapewnia intensywny wzrost roślin wodnych, co sprzyja powstaniu równowagi biologicznej w akwarium i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z glonami oraz złymi parametrami chemicznymi wody. Najlepsze efekty uzyskuje się, jeśli wraz z Carbo stosowane jest odpowiednio dobrane nawożenie i utrzymywany właściwy dla uprawianych roślin poziom oświetlenia. Środek można używać w akwariach jako jedyne źródło węgla lub łączyć z dozowaniem gazowego dwutlenku węgla.
Pojemność: 500ml