Nawożenie

Na rynku dostępnych jest obecnie co najmniej kilkadziesiąt różnych nawozów przeznaczonych dla roślin akwariowych produkowanych zarówno przez wielkie koncerny, jak i małe, wyspecjalizowane w tym kierunku firmy. Już samo bogactwo wyboru świadczy o popularności, jaką te preparaty cieszą się wśród akwarystów. Wielu z nich – zwłaszcza początkujących – właśnie w nawozach upatruje cudownego remedium na wszystkie kłopoty związane z uprawą roślin i przychodzi do sklepów w poszukiwaniu takiego magicznego środka. Tymczasem on po prostu nie istnieje.
Akwarystyczne przeszkody

Problemy ze wzrostem roślin w większości domowych akwariów mają bowiem na ogół zupełnie inne źródło. W pierwszym rzędzie trzeba wymienić:
nieprawidłowo dobrane oświetlenie,
niedobór dwutlenku węgla,
nieodpowiednią jakość wody czy nawet prozaiczne błędy w sadzeniu.
Braki minerałów – które można uzupełnić, umiejętnie stosując nawozy – są zwykle na samym końcu tej listy. Mówiąc wprost – nawożenie będzie skuteczne i efektywne dopiero wtedy, gdy uprzednio zaspokoimy wszystkie inne, ważniejsze potrzeby roślin. Tak więc aby nawóz spełnił swe zadanie, musi precyzyjnie odpowiadać wymaganiom roślin w naszym akwarium. Jest to kwestia niebywale indywidualna, w dużym stopniu zależna od warunków panujących w danym zbiorniku.
Nawożenie – ważna funkcja

Rolą nawozu jest dostarczenie roślinom brakujących pierwiastków. Z grubsza można podzielić je na trzy grupy: pierwiastki biogenne, makroelementy i mikroelementy. Pierwiastki biogenne stanowią znaczny procent masy rośliny, wchodząc w skład większości budujących ją związków. Są to: wodór, tlen, węgiel, azot, potas, wapń, fosfor, magnez i siarka (według alternatywnych podziałów część z nich bywa traktowana również jako makroelementy). Makroelementy występują w organizmie rośliny w większych ilościach i zapotrzebowanie na nie jest stosunkowo duże. Główne makroelementy to (poza pierwiastkami wymienionymi już wcześniej wśród pierwiastków biogennych) sód i chlor. Mikroelementy z kolei występują w ilościach śladowych, ale i zapotrzebowanie na nie jest znacznie mniejsze. Są to: żelazo, miedź, cynk, mangan, molibden, bor, jod, fluor kobalt oraz nikiel. Nawożenie niektórymi pierwiastkami biogennymi, takimi jak azot, fosfor czy potas, nie zawsze jest potrzebne. W akwariach z dużą ilością obficie karmionych ryb są one bowiem dostarczane do wody wraz z pokarmem. Dlatego w typowym zbiorniku ozdobnym suplementację nawozową należy ograniczyć do pozostałych pierwiastków. Zawierają je zazwyczaj tak zwane nawozy uniwersalne (podstawowe) oferowane przez prawie każdą firmę.
TETRA

Tetra CO2 Plus
Energiczny wzrost roślin jest najlepszym sposobem zapobiegania pojawienia się glonów. Tetra CO2 Plus zwiększa ilość CO2 będącego niezbędną substancją odżywczą roślin co skutkuje ich bujnym i zdrowym wzrostem. Nawóz jest bardzo prosty w użyciu i zapewnia biologiczne uwalnianie CO2 aż do jednego tygodnia.
Zalety Tetra CO2 Plus:
250 ml wystarcza na 2000 litrów wody w akwarium
Łatwy w użyciu, bez narzędzi
Biologiczne uwalnianie CO2 aż do tygodnia
Silny i zdrowy wzrost roślin
Dawkowanie:
Raz w tygodniu 2,5 ml na 20 litrów w akwarium. Dwa razy w tygodniu przy dużej ilości roślin w akwarium


TetraPlant PlantaMin
Zawiera kompleksowe związki żelaza a także inne bardzo ważne mikroelementy takie jak np. mangan oraz inne podstawowe elementy odżywcze jak np. potas.
Butelka o pojemności 250 ml starcza na 1000 l, a 500 ml na 2000 l wody.
Wzmacnia rośliny poprzez gwarantowaną długotrwałą dostawę substancji odżywczych przez 4 tygodnie. Żelazo, potas, mangan i istotne substancje śladowe wspomagają utrzymanie na liściach koloru intensywnej soczystej zieleni oraz wpływają na porost rośliny.
TetraPlant PlantaMin w skrócie:
Wzmacnia rośliny przez gwarancję długotrwałej dostawy substancji odżywczych
Intensyfikuje kolor zieleni i czerwieni
Intensywnie zielone liście dzięki wspomaganiu gospodarki chlorofilowej
Redukuje żółte, szkliste liście
Nie dopuszcza do braku żelaza i potasu
Nie obciąża wody
Stosować w akwarium ze słodką wodą

SERA

Sera Florena
Sera Florena to idealny nawóz podstawowy dla wszystkich roślin wodnych, które swoje substancje odżywcze pobierają przez liście.
Rośliny wodne odgrywają w akwarium kluczową rolę, gdyż oczyszczają wodę z substancji szkodliwych i składników odżywczych alg. Aby mogły podołać tym zadaniom Sera Florena dostarcza im ważne minerały i substancje śladowe, które przyczyniają sie do zdrowego wzrostu roślin i ich intensywnego koloru. Nowa, ulepszona formuła zawiera dodatkowo wyjątkowo stabilne kompleksy żelaza, które pozostają aktywne także podczas działania filtra do klarowania wody.
Sera Florena nie zawiera fosforanów ani azotanów i jest dobrze trawiony przez bezkręgowce.
500 ml wystarcza na 2000 l wody akwariowej
5000 ml wystarcza na 20000 l wody akwariowej

JBL

JBL Ferropol
JBL Ferropol zawiera potas, siarkę, żelazo, jak również elementy śladowe takie jak mangan, molibden, cynk, miedź, bor i kobalt w formie przyswajalnej przez roślinność.
Zapobiega rozwojowi glonów, przyczyniając się jednocześnie do opytamlnego wzrostu roślin akwaryjnych.
Substancje odżywcze zawarte w nawozie pobierane są przez rośliny poprzez liście
Z żelazem, potasem i innymi niezbędnymi minerałami i mikroelementami w formie przyjswajalnej przez rośliny
Bez fosforanów i azotanów
Likwiduje niedobory żelaza i potasu
Wspomaga rozwój roślinności i poprawia intensywność ich ubarwienia

EASY-LIFE

ProFito
ProFito wspomaga ich szybki rozwój roślin, wzmacnia je i powoduje ich intensywniejsze ubarwienie.
Wszystkie składniki odżywcze w jednym preparacie
Stosowanie nawozu nie wymaga odatkowego nawożenia żelazem czy potasem
Wspomaga rozwój cytokininów regulując przez to podział komórkowy
Powoduje rozrost liści i nadaje im intensywnego koloru
Ulepsza i podtrzymuje biologiczną równowagę w akwarium
Wielkorotnie stabilizowany
Nie zawiera azotanów i fosforu
Ekonomiczny w użyciu: tygodniowa, wystarczająca dawka to 10 ml na 100 litrów wody


Easy-Life Easy Carbo
Dzięki nawozowi Easy-Life Easy Carbo rośliny w akwarium wzmocnią się i będą szybciej rosły. Dodatkowo preparat ten działa przeciwko tworzeniu się glonów.
Easy-Carbo to mocny i bardzo wydajny nawóz pokrywający zapotrzebowanie wszystkich roślin akwariowych w dwutlenek węgla.
Wzrost roślin wspomagany jest substancjami organicznymi. Preparat nie zawiera substancji mineralnych.
Nawóz ten może być stosowany w akwariach bez lub z dodatkowym systemem zaopatrywania akwarium w dwutlenek węgla.
Czyni rośliny silniejszymi względem glonów, przyczyniając się równocześnie do redukcji wszystkich rodzajów glonów.
Już po krótkim czasie stosowania nawozu widoczny jest szybki rozwój roślinności.
Easy-Life EasyCarbo działa idealnie w kombinacji z nawozem do roślin Easy-Life ProFito.
Preparat jest bardzo oszczędny w użyciu, należy stosować codziennie 1 ml preparatu na 50 l wody, maksymalnie 2 ml preparatu na 50 l wody, jeśli akwarium zostało obficie obsadzone roślinami.
Uwaga:
nie przedawkowywać, producent odradza stosowanie zwiększonych dawek preparatu!


Easy-Life Ferro
Easy-Life Ferro to koncentrat wartościowego żelaza w formie przyswajalnej przez rośliny wodny, dla piękna i zdrowia roślinności akwariowej.
Produkt zawiera żelazo (II), oprócz tego w skład koncentratu wchodzą inne wspomagające składniki odżywcze jak potas. Żelazo poddane zostało wielokrotnej stabilizacji, nie zawiera azotanów i fosforanów.


Easy Life Catappa-X
oryginalne opakowanie
Wyciąg z liści migdałecznika.
Liście migdałecznika mają bardzo pozytywny wpływ na ryby i krewetki w akwarium.
Catappa-X jest płynną opcją liści migdałecznika. Niestety liście w krótkim czasie ulegają biodegradacji, co powoduje skutki uboczne, takie jak: zmiana barwy wody na brązowy oraz wprowadzenie nadmiaru substancji organicznych, które mają negatywny wpływ na parametry wody. Catappa-X jest odpowiedzią na te problemy. Produkt ten nie zabarwia wody oraz nie powoduje dodatkowych zanieczyszczeń, dodatkowo wzmacnia system immunologiczny, chroni przed chorobami. Catappa-X sprzyja rozwojowi ryb i krewetek, ma bardzo pozytywny wpływ na ich wybarwienie.
Zalety produktu:
Intensywne wybarwienie ryb i krewetek
Wzmacnia ogólny stan zdrowia mieszkańców akwarium
Zapobiega chorobom
Nie powoduje brązowego zabarwienia wody
Nie powoduje dodatkowych zanieczyszczeń


Easy Life EasyStart
oryginalne opakowanie
Przygotowuje wodę w akwarium dla ryb EasyStart służy do biologicznego uaktywnienia wody i filtra w akwarium, aby były odpowiednie dla potrzeb mieszkańców akwarium. EasyStart to unikalne połączenie wysoce aktywnych kultur bakterii. Zapewnia przyspieszoną proliferację pożytecznych bakterii, co prowadzi do szybkiego zniwelowania toksyn takich jak azotyny. Przeciwdziała również szkodliwym bakteriom oraz oczyszcza wodę z metali ciężkich i innych zanieczyszczeń chemicznych. Rezultatem są stabilne parametry wody oraz zdrowe ryby.
Szczepy bakterii do biologicznej aktywacji każdego nowo zakładanego akwarium i filtra.
Stosuje się 10 ml na 50 L wody ,najlepsze efekty przynosi podanie dawki 1,7 i 14 dnia po 14 dniach dobrze jest zastosować FFM – Fluid Filter Medium.
Możliwe zmętnienie wody ustępuje po kilku godzinach, pozostawiając krystalicznie czystą wodę.
Produkt dostępny jest w pojemnościach 100 ml, 250 ml, 500 ml, 1000 ml


Easy Life Fosfo
oryginalne opakowanie
Easy-Life Fosfo wykorzystywane jest do uniknięcia niedoboru fosforu (P). Niedobór lub brak tego makroelementu prowadzi do osłabienia lub braku wzrostu roślin w akwarium. W akwariach roślinnych, pozbawionych ryb lub z ich małą ilością, często występuje niedobór fosforanów.
Za pośrednictwem Easy-Life Fosfo można szybko uzupełnić te niedobory.
Koncentrat Macro (PO4) Fosfor pomimo że jest pożywką dla glonów to jego brak powoduje zaburzenia we wzroście i wyglądzie roślin, koncentrat fosfo pozwala mam uzupełnić braki tego pierwiastka w naszym akwarium . Podanie 10 ml na 500 L wody podnosi stężenie fosforu w akwarium o 0,1 ppm.
Jest wielokrotnie stabilizowany , nie zawiera azotanów.
Dostępny jest w pojemnościach : 250 ml i 500 ml

PLANTA GAINER

Planta Gainer PRO Macro GREEN
Zastosowanie:
Nawóz makroelementowy skomponowany specjalnie dla gatunków roślin, wolno rosnących takich jak: Microsorium, Bolbitis, Anubias i innych, niewymagających zbyt dużego natężenia światła. Wzbogaca wodę w niezbędne dla roślin wodnych makroelementy (azot, fosfor i potas) w optymalnych ilościach i proporcjach. Łatwo przyswajalna forma oraz zbilansowane składniki, zapewniają szybkie wchłanianie przez rośliny oraz nie pozostawianie żadnych elementów balastowych w wodzie. Nie jest szkodliwy dla ryb ani innych organizmów wodnych.
Dawkowanie:
Dawkować codziennie, dobierając dawkę do indywidualnych potrzeb zbiornika - np. 1ml na każde 40 litrów pojemności akwarium.
W celu wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego zaleca się równoległe stosowanie nawozów z linii Planta Gainer:
Planta Gainer Carbo
Planta Gainer K+
Planta Gainer Classic
Planta Gainer Pro Ferro+
Safe Water
Nie stosować jednocześnie z Planta Gainer PRO Macro RED.


Planta Gainer PRO Macro RED
Zastosowanie:
Nawóz makroelementowy skomponowany specjalnie dla gatunków szybko rosnących roślin łodygowych zwłaszcza o ciepłym zabarwieniu takich jak Rotala, Alternanthera czy Ludwigia. Wzbogaca wodę w niezbędne dla roślin wodnych makroelementy (azot, fosfor i potas) w optymalnych ilościach i proporcjach, zalecany szczególnie dla mocno oświetlonych akwariów, nawożonych dwutlenkiem węgla, zagrożonych niedoborami podstawowych makroelementów. Łatwo przyswajalna forma oraz zbilansowane składniki, zapewniają szybkie wchłanianie przez rośliny oraz nie pozostawianie żadnych elementów balastowych w wodzie. Nie jest szkodliwy dla ryb ani innych organizmów wodnych.
Dawkowanie:
Dawkować codziennie, dobierając dawkę do indywidualnych potrzeb zbiornika - np. 1ml na każde 40 litrów pojemności akwarium.
W celu wzmocnienia efektu pielęgnacyjnego zaleca się równoległe stosowanie nawozów z linii Planta Gainer:
Planta Gainer Carbo
Planta Gainer K+
Planta Gainer Classic
Planta Gainer Pro Ferro+
Safe Water
Nie stosować jednocześnie z Planta Gainer PRO Macro GREEN.


PLANTA GAINER PRO FERRO+
Nawóz żelazowy i mikroelementowy dla roślin wodnych i akwariowych. Do codziennego stosowania.
Ogólny Opis:
Wzbogaca wodę w żelazo w przyswajalnej dla roślin formie oraz uzupełnia poziom niezbędnych mikroelementów: mangan, cynk, miedź, bor, molibden, w optymalnych ilościach i proporcjach.
Dawkowanie i wydajność:
Dawkować codziennie, dobierając dawkę do indywidualnych potrzeb zbiornika - np. 1ml na każde 40 litrów pojemności akwarium. Preparat pakowany jest w 100 ml oraz 500 ml butelki.
Zaleca się stosować razem z:
Safe Water, Planta Gainer Classic, Planta Gainer PRO Macro RED lub GREEN lub Planta Gainer PRO Hydro Mineral, Planta Gainer PRO Micro, Planta Gainer PRO Macro RED lub GREEN