OGRZEWANIETemperatura wody wewnątrz akwarium uzależniona jest od gatunków zwierząt i roślin w nim żyjących. Można jednak przyjąć, że w większości przypadków będzie to około 25ºC (proszę jednak to sprawdzić pod kątem swoich podopiecznych).
Odpowiednią temperaturę zapewnimy dzięki zastosowaniu grzałki akwariowej. Ważnym parametrem przy wyborze grzałki jest jej moc. Jest ona powiązana z pojemnością akwarium. Powinniśmy dobrać grzałkę mającą moc od około 0,5 do 1 W na każdy litr wody.
Przykłady:
zbiornik 25L: grzałka powinna mieć moc w przedziale od 12 do 25W. Ja wybrałbym tu moc 25W.
zbiornik 54L: grzałka powinna mieć moc w przedziale od 25 do 50W. Ja wybrałbym tu moc 50W.
zbiornik 112L: grzałka powinna mieć moc w przedziale od 50 do 100W. Ja wybrałbym tu moc 100W.
Grzałki akwariowe można podzielić na:
grzałki z termostatem
grzałki bez termostatu.
Jeżeli grzałka nie posiada termostatu to musimy dokupić odpowiedni osobno. Jego czujnik umieszcza się w wodzie jak najdalej od grzałki. Natomiast samą grzałkę należy umieścić w miejscu, o dobrej cyrkulacji wody. Teoretycznie istnieje możliwość użytkowania grzałki bez termostatu. W odpowiednich tabelach można znaleźć dane mówiące, o ile stopni grzałka ogrzeje określoną pojemność akwarium powyżej temperatury otoczenia. Tak więc np.: grzałka 10W ogrzeje akwarium o pojemności 20l o 4ºC powyżej temperatury otoczenia (grzałka wtedy pracuje non stop). W praktyce jednak nie polecam takiego postępowania. Jeżeli w pokoju będzie stała temperatura 20ºC to w naszym przykładzie w zbiorniku będzie 24ºC czyli wszystko będzie OK, ale latem gdy mieszkanie się nagrzeje i temperatura w jego wnętrzu dojdzie do np.: 25ºC to w akwarium otrzymamy około 30ºC, a to już nie dobrze. Warto więc wydać te kilka groszy więcej i kupić termostat, albo od razu grzałkę z termostatem.
Grzałka z termostatem posiada pokrętło wyskalowane w stopniach Celsjusza znajdujące się na obudowie i nim ustalimy potrzebną wartość temperatury.
Grzałki dzielą się też na:
szklane,
plastikowe (ceramiczne).
Grzałki plastikowe są stosunkowo od niedawna na rynku. Ich zaletami jest nietłukąca się obudowa i mniejsze wymiary niż w przypadku grzałek szklanych. Ostatnią ważną rzeczą jest termometr. Odradzam kupowanie termometrów przyklejanych do szyb akwarium na zewnątrz (termometry w postaci pasków samoprzylepnych). Są one dość niedokładne. Polecam termometr klasyczny mocowany na przyssawkę wewnątrz akwarium do szyby. Można się też pokusić o termometr elektroniczny. Jego czujnik umieszczamy w zbiorniku natomiast odczytu temperatury dokonujemy na wyświetlaczu LCD samego urządzenia.

Ryby tropikalne wymagają naturalnego poziomu temperatury (ok. 24 C). Ogrzewanie akwarium jest w wielu przypadkach koniecznością. Możemy nie ogrzewać akwarium pod warunkiem, że nie hodujemy ryb wymagających temperatury wyższej niż 20 C. Zbyt niska temperatura powoduje utratę przez ryby ubarwienia i prowadzi do zmniejszenia ich żywotności. Ponadto w zbyt niskiej temperaturze ryby są bardziej podatne na liczne choroby (np.: pleśniawka). Temperatura w akwarium powinna się zmieniać w 2 cyklach: Rocznym - W okresie, gdy w warunkach naturalnych ryby egzotyczne mają problemy w zdobywaniu pokarmu (od listopada do marca). Obniżamy wtedy nieznacznie temperaturę ( o 2 – 6 C).
Dobowym - W nocy temperatura powinna delikatnie spadać (od 1 do 3 C).
Przejściowe obniżanie temperatury wpływa pozytywnie na kondycję ryb i roślin akwariowych. Wtedy ryby są bardziej odporne na spadki temperatury oraz chętniej przystępują do tarła po zimowym ochłodzeniu. Nie powinniśmy jednak obniżać temperatury poniżej dolnej granicy optymalnej dla danego gatunku.
Przy instalacji i zakupie sprzętu grzewczego pamiętajmy o:
- Ogrzewacz z termostatem najlepiej umieścić na tylnej ściance akwarium lub pionowo blisko krawędzi.
- Grzałkę najlepiej jest umieścić w najniższych partiach akwarium. Nie należy umieszczać jej zbyt blisko żwiru ponieważ cyrkulacja wody może być utrudniona. Ze względów estetycznych warto ją ukryć za kamieniami i roślinami.
- Przed instalacją ogrzewania sprawdzamy czy przyrząd grzewczy jest całkowicie wodoszczelny.
- Włączona grzałka zawsze powinna znajdować się pod wodą, aby nie pękła z przegrzania szkła.
- Wszelakich połączeń elektrycznych dokonujemy z dala od wody. Instalacja sprzętu jest bezpieczna, pod warunkiem zachowania wszelkich środków ostrożności. W razie wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.
- Przed regulacją sprzętu grzewczego zawsze najpierw odłączamy zasilanie - wskazanie termostatu przykładowo ustawionego na 24 C, można w razie potrzeby podnieść o kilka stopni według potrzeby.