Kilka słów o oświetleniu
Oświetlenie to niezbędny element akwarium.

Światło jest wykorzystywane przez rośliny do fotosyntezy, reguluje procesy życiowe ryb.
Najpopularniejsze obecnie rozwiązanie do oświetlenia akwarium to świetlówki.
W handlu dostępne są świetlówki specjalistyczne o różnorodnym zabarwieniu światła np. przeznaczone dla akwariów typu holenderskiego lub podkreślających ubarwienie ryb.

W tym wszystkim należy jednak pamiętać że rośliny są w stanie prowadzić fotosyntezę i prawidłowo się rozwijać nawet przy nieodpowiednim świetle jeżeli jego ilość będzie duża, natomiast przestaną się rozwijać i zginą nawet przy najlepszym świetle jeśli jego ilość będzie za mała. Tu powstaje pewien paradoks ale tylko pozorny, mianowicie dobre świetlówki dla roślin dają za mało światła, podczas gdy świetlówki z dużą ilością światła dają je nie do końca prawidłowe dla roślin. Niestety światło słoneczne daje pełne spectrum i ciężko je sztucznie odwzorować. Najlepszym rozwiązaniem zatem w przypadku doboru świetlówek dla roślin jest ich wymieszanie.

A zatem oświetlenie przy pomocy świetlówek powinno się składać z oświetlenia podstawowego dającego odpowiedni strumień świetlny oraz z oświetlenia doświetlającego rośliny dającego odpowiednią jakość światła. Jeśli w akwarium znajdują się żywe rośliny, podstawowego znaczenia nabiera instalacja wyłącznika czasowego sterującego oświetleniem. Światło, jak wiadomo, nie jest jednorodne: składa się z wielu tworzących widmo słoneczne barw, przy czym roślinom najbardziej potrzebne jest światło czerwone i niebieskie, szybciej niż inne pochłaniane w miarę przechodzenia przez warstwy wody. Jeśli chodzi o jakość światła, jarzeniówki wysyłają więcej fal niebieskich, żarówki zaś czerwonych.

Polecam poczytanie w necie zanim pójdziecie do sklepu i wydacie spore pieniądze. Poniżej zamieściłem kilka informacji na temat światła.
- Temperatura barwowa (K – stopnie Kalwina). W związku z tym że rośliny uwielbiają kolor czerwony i niebieski, stosuje się oświetlenie o różnej temperaturze. Dlatego powinieneś wiedzieć że, zakres 5500K – 6500K jest światłem białym, poniżej 5500K otrzymujesz światło o odcieniu żółtym a powyżej 6500K uzyskujesz odcień niebieski.

- Jasność (lm – lumeny). Światło słoneczne = 100 lm, światło w pomieszczeniach = 50 lm, światło księżyca = 1 lm. Ile lumenów powinno być w twoim akwarium? Najlepiej jest to określić za pomocą roślin jakie posiadasz w akwarium, które dzielimy na: rośliny łatwe w uprawie – 15 do 25 lm na litr wody, rośliny średniej trudności 25 do 50 lm na litr wody, rośliny trudne w uprawie powyżej 50 lm na litr wody.
- Moc (W – waty). W akwariach roślinnych (holenderskich) przyjęło się stosować 1W na litr wody przy głębokości akwarium powyżej 50cm, poniżej stosujemy 0,75W na litr. Przy zakupie świetlówek należy pamiętać o kilku rzeczach: - najważniejsza jest odpowiednia moc oświetlenia, - przede wszystkim temperatura barwowa, powinna się znaleźć w przedziale 5000 K - 6500 K. - na końcu możemy poszukać świetlówek o jak największym współczynniku Ra, należy jednak pamiętać że, im większe Ra tym droższa świetlówka.

Równie istotnym elementem jak rodzaj oświetlenia jest również odległość źródła światła od tafli wody. Należy pamiętać, iż traci ono swą moc już po 50 cm i jeżeli umieścimy świetlówki zbyt wysoko nie dotrze ono do najniżej położonych roślin. Nawet, gdy umieścimy źródło światła blisko wody, to mimo wszystko musimy wziąć pod uwagę jego moc, bowiem to właśnie do mocy świetlówek trzeba dopasować czas naświetlania akwarium. Gdy światło, które zaserwujemy rybkom będzie zbyt słabe, oświetlanie nawet przez kilkanaście godzin na dobę nie odniesie pozytywnego skutku. Znacznie bardziej korzystne jest dostarczanie światła o większej mocy, lecz przez kilka godzin (zalecane około 10-12 godzin)
Który typ wybrać T8, czy T5?
Wybór świetlówki należy oczywiście do Ciebie, jednak z reguły świetlówki T5 (mniejsze i cieńsze) są z reguły droższe niż T8. Czasem warto nawet przerobić pokrywę, gdyż z biegiem czasu taniej będzie wydać jednorazowo kwotę na przeróbkę, a potem kupować tańsze świetlówki T8.
Tak czy inaczej należy pamiętać aby: WYMIENIAĆ ŚWIETLÓWKI RAZ W ROKU!!! Świetlówki akwariowe będą świecić, jednak po upływie około jednego roku dostarczają jedynie światła, a ich moc wyniszczania glonów jest minimalna. Jednak, jeżeli nasza pokrywa zawiera dwie świetlówki nie wolno nigdy wymieniać ich obu w jednocześnie. Zaleca się wymianę jednej świetlówki, a za około miesiąc drugiej. Dzięki temu dla mieszkańców naszego akwarium nie będzie to szok. Znaczną poprawę żywotności świetlówek można osiągnąć dzięki zastosowaniu elektronicznych stateczników. Zastosowanie stateczników elektronicznych niesie za sobą jeszcze dalsze korzyści: polepszenie jakości światła dzięki zwiększeniu częstotliwości „migotania" do 400 Hz, zwiększenie ilości światła, i co nie jest bez znaczenia znacznie mniejszy pobór energii elektrycznej. W chwili obecnej stateczniki elektroniczne są na rynku coraz łatwiej dostępne i coraz tańsze. Można się spodziewać, że w niedługim czasie staną się zapewne standardem montowanym we wszystkich nowych oprawach oświetleniowych.
Poniżej kilka przykładów ośietlenia

2x Sylvania Luxline Plus 830


Połączenie świetlówek: Sylvania Luxline Plus 865 i Sylvania Luxline Plus 830


2x Sylvania Luxline Plus 865


Połączenie świetlówek: Philips Aquarelle i Sylvania Luxline Plus 830


Połączenie świetlówek: Philips Aquarelle i Sylvania Luxline Plus 865


2x Philips Aquarelle


Połączenie świetlówek: Sylvania Aquastar i Sylvania Luxline Plus 830


Połączenie świetlówek: Sylvania Aquastar i Sylvania Luxline Plus 865(zalecane )


2x Sylvania Aquastar


2x Sylvania Grolux