Otosek
Otocinclus


Rodzina zbrojnikowate
Występowanie Brazylia
Długość 4 cm
Temperatura 21 - 26 [°C]
pH 5,5 - 7,0
Twardość wody miękka - średnio twarda
Zbiornik 70 [L]
Pokarm roślinny
Występowanie Gatunek słodkowodny zamieszkujący w warunkach naturalnych mocno zarośnięte i niezbyt głębokie potoki i dorzecza Amazonki.
Wygląd zewnętrzny Jest to niewielka rybka, którą wyróżnia ciemna pręga przechodząca wzdłuż całego jej boku przez nozdrza, oko aż do nasady płetwy ogonowej. Powyżej niej znajduje się cienka kremowo złota linia, która również przechodzi wzdłuż całego boku (łącząc się na pysku tworzy literę „v”). Grzbiet ma koloru brązowawo kremowego przeplatany licznymi szarymi (ciemniejszymi lub jaśniejszymi), nieregularnymi plamami. Podbrzusze jest jasno żółtawe. Płetwę ogonową i grzbietową pokrywają szare plamki, reszta jest przezroczysta. Otwór gębowy w formie przyssawki. Samice są bardziej korpulentne w okolicach brzucha. Gatunek przystosowany jest do oddychania powietrzem atmosferycznym (poprzez jelito).
Usposobienie Żywi się glonami (miękkimi zielonymi i brązowymi), dlatego musimy zapewnić im odpowiednią ich ilość w akwarium. Są to spokojne ryby, które aktywne stają się wieczorem i w nocy.
Akwarium Zbiornik powinien być mocno obsadzony roślinnością, z licznymi kryjówkami i powierzchniami płaskimi, na których będą rozwijały się glony, z rozproszonym oświetleniem. Gatunek wrażliwy na jakość wody – azotyny, amoniak, gwałtowne zmiany i wahania odczynu, temperatury czy twardości wody. Konieczne jest jego dokarmianie blanszowanymi warzywami lub innym roślinnym pokarmem.
Rozmnażanie Ryby jajorodne, rozmnażanie w niewoli zdarza się jednak sporadycznie i przypadkowo. Ikra jest swobodnie rozrzucania wśród roślinności, przy szybie akwarium, lub wśród elementów dekoracyjnych. Wylęg następuje po 2 dniach, po kolejnych 3 narybek zaczyna swobodnie pływać (jest on bardzo delikatny i mały). Gatunek importowany, który wolno aklimatyzuje się do życia w niewoli. Odnotowuje się dużą śmiertelność w ciągu pierwszego tygodnia – najczęściej z powodu zaniedbań podczas transportu.