Pstrążenica marmurkowa
Carnegiella strigata


Pochodzenie Zasiedla leśne potoki w dorzeczu Amazonki i w Gujanie.
Wielkość Osiaga długość 4,5 cm – 5 cm. Młode osobniki zakupić można w wielkości od 1,5 cm. W akwarium jest bardzo żarłoczna, a w naturze, jak wszystkie pstrążenice, zjada głównie spadające na powierzchnie wody owady. W warunkach domowych mogą to być np.: muszki octowe, świerszcze, larwy ochotek i komarów. Zjada także wysuszone, rzucone na powierzchnie zbiornika rozwielitki. Pstrążenica marmurkowa wymaga dużo miejsca do pływania przy powierzchni. Stanowi przykład ryb nie tylko pływających, lecz także latających. Ma ona silnie umięśnione, duże płetwy piersiowe. Poruszając nimi szybko, płynie przez jakiś czas pod wodą, a następnie wzbija się w powietrze. Może bez problemu przelecieć nad powierzchnią wody 3 do 5 metrów, co może być efektowne, ale też niebezpieczne dla jej życia w domowych akwariach bez pokrywy. Z natury jest bardzo żywą i towarzyską stadną rybą,
Akwarium najlepiej czuje się w wodzie od miękkiej pH 6.8 do wody twardszej o temperaturze około 24 st. C. Rybki lubią towarzystwo innych małych gatunków ryb, natomiast stają się płochliwe i bojaźliwe, gdy maja styczność z większymi od nich rybami ( mogą wtedy kryć się pomiędzy roślinami).
Rozmnażanie Samica patrząc z góry jest okrąglejsza od samca, który jest dosyć smukły i drobny. Tarło tych małych rybek odbywa się pod powierzchnią wody, następnie ikra przyczepiana jest do pływających roślin. Po około 36 godzinach następuje wylęg.