Razbora klinowa
Trigonostigma heteromorpha


Charakterystyka Osiągają długość 4.5 cm. Na tułowiu charakterystyczna ciemna plama w kształcie klina, bardziej rozległa niż u gatunków spokrewnionych: razbora hengela, razbora espei. Plama u samców jest ścięta z przodu prostopadle i ostro zakończona w dolnej części tułowia. Samce są odrobinę smuklejsze od bardziej krągłych samic. W ubarwieniu przeważa kolor pomarańczowy. Ryby bardzo ruchliwe, potrzebują dużo miejsca do pływania. Stadne, bardzo ładnie trzymają się ławicy. Zalecane min. to 10 osobników. W grupie są śmielsze i pokazują bardziej naturalne zachowania. Również samce nabierają intensywniejszych kolorów mogąc współzawodniczyć między sobą o względy samic. Razbory klinowe nie mają specjalnych wymagań co do parametrów wody, polecane zaczynającym przygodę z akwarystyką.
Odżywianie W naturze Razbora klinowa żywi się insektami, larwami i planktonem. W akwarium przyjmuję większość pokarmów. W najlepszej kondycji będą jeśli zapewnimy im wysokiej jakości pokarm suchy, mrożony i żywy.
Akwarium 54 litry to minimum dla stadka Razbor. Akwarium dekorujemy korzeniami, gałęziami, roślinami szeroko-listnymi np. Kryptokoryna, Anubias, Mikrozorium. Ładniejsze ubarwienie pokazują w zbiorniku z ciemnym podłożem. Lubią miejsca zacienione. Jeżeli chcemy odwzorować ich naturalne środowisko to przydadzą się liście dębu, szyszki olchy itp. materiały, które uwalniają garbniki i związki humusowe do wody. Światło najlepiej stłumione roślinnością pływającą. Razbory można trzymać w akwarium ogólnym z niedużymi rybami (np. neon innesa, pielęgniczka ramireza, kirysek panda).
Rozmnażanie Razbora klinowa składa ikrę na spodzie liści. W dobrze prowadzonych akwariach, do tarła dochodzi całkiem przypadkowo, bez interwencji hodowcy. Większą kontrolę nad rozrodem uzyskamy w zbiorniku tarliskowym. Zbiornik zacieniamy a na dnie umieszczamy ruszt siatkowy z drobnymi oczkami oraz wkładamy szeroko listne rośliny np. Kryptokoryna, Mikrozorium, Anubias. Woda do rozrodu to ph w zakresie 5.0-6.0 o twardości 1-5°H i temperaturze 26-28°C. Ryby powinny być w wieku ok 1 roku. Na kilka dni przed tarłem obficie karmimy żywym pokarmem. Kiedy samice są nabrzmiałe a samce intensywniej ubarwione, wieczorem przenosimy tarlaki do wcześniej przygotowanego akwarium. Do tarła dochodzi najczęściej nad ranem. Ryby trzymamy 3-4 dni, jeżeli nie doszło do tarła próbujemy z innymi. Rodzice wyjadają ikrę dlatego należy dorosłe osobniki odłowić jak tylko zobaczymy jajeczka. Wylęg trwa ok 24-48 godzin. Narybek zaczyna pływać po ok tygodniu. Małe rybki karmimy pyłem lub zawiesiną do czasu aż będą na tyle duże aby móc przyjmować drobny pokarm żywy.