Kamienie dekoracyjne

Rośliny wodne rzadko zachwycają swoim wyglądem. Aby poprawić wizerunek akwarium, można pokusić się na kolorowe kamienie do akwarium. Warto jednak być ostrożnym ze sztucznymi produktami, ponieważ mogą się okazać toksyczne. Z kolei kamienie wyłowione z jeziora czy morza mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość wody w akwarium. Niektóre skały będą ją zatwardzać, inne podwyższą jej pH. Należy być ostrożnym z kamieniami, które mają wystające ostre brzegi, ponieważ mogą pokaleczyć delikatne ciało rybki.
Najczęściej spotykane naturalne kamienie akwarystyczne to:
Skały Dragon Stone/Ohko Stone

Jeden z najciekawszych kamieni często używany w akwariach naturalnych. Można je spotkać w różnych odcieniach żółtego, czasami pomarańczowe, oliwkowe i brązowe. Waga tych kamieni jest nieco mniejsza niż podobnych rozmiarów kamieni innego gatunku. Na powierzchni Dragon Stone znajdują się niewielkie otwory i wgłębienia, które przypominają smoczą łuskę. Kamienie te są stosunkowo miękkie i dają się dość łatwo modelować. Skały tego rodzaju można znaleźć w wielu zakątkach świata. Powstają w pobliżu jezior, stawów i na wybrzeżach, gdzie woda nanosi pyły i osady, które w czasie pdpływów lub w porach suchych są osuszane i utwardzane przez promienie słońca. Można uznać, że skały Dragon Stone to w naturalny sposób utwardzona glina. W trakcie pozyskiwania tych kamieni często używa się pił łańcuchowych przez co miewają one nieatrakcyjne powierzchnie cięcia. Rowki i otworki mogą być wypełnione nietrwałą gliną, która jeśli nie będzie usunięta przed włożeniem do akwarium może się później z nich wysypywać na rośliny i podłoże powodując chwilowe, niewielkie zmętnienie. Glinkę i pył można usunąć szczoteczką do zębów lub na myjni samoobsługowej używając myjki ciśnieniowej. Dragon Stone to idealny materiał dla początkujących akwarystów. Nie zmieniają pH oraz nie mają negatywnego wpływu na parametry wody i są bezpieczne dla krewetek.

Przykładowe aranżacje

Kamienie Scenery Stone/Seyriu Stone

Jeden z najpopularniejszych kamieni używany obecnie w akwariach. Pochodzące z Azji kamienie są koloru szarego i spotyka się je pod kilkoma nazwami w zależności od importera lub dostawcy. Czasami zdarzają się widoczne na ich powierzchni żyłki kalcytu. Ostro postrzępione krawędzie, wiele spękań i zagłębień sprawia, że jest to bardzo atrakcyjny materiał dekoracyjny do akwarium. Dzięki nim akwaria typu Iwagumi, czy Ragwork mogą wyglądać naprawdę imponująco. Podczas wybierania kamieni do aranżacji należy zwracać uwagę, aby miały atrakcyjną, popękaną powierzchnię, a sposób ułożenia spękań pokrywał się z ich ułożeniem na innych kamieniach, co sprawi, że kompozycja będzie wyglądać bardziej naturalnie. Niestety nie ma róży bez kolców. Scenery Stone mogą mieć wpływ na parametry wody i podnosić pH, KH i GH. W akwariach, w których używa się aktywnego podłoża dla roślin, negatywne skutki jakie wywołują kamienie są redukowane, dzięki czemu można je oglądać w wielu aranżacjach. W innych przypadkach może być konieczne użycie wody z filtra odwróconej osmozy. Kamieni Scenery Stone można bezpiecznie używać przy hodowli takich krewetek jak Amano i Neocaridina davidi.

Przykładowe aranżacje

Kamienie Manten Stone

– magmowe skały, które pochodzą z Japonii. Mają różne barwy: od jasnobrązowych do oliwkowych, ale są także szarawe. Przypominają górskie masywy skalne. Mają poprzecinaną powierzchnię (tworzą się tam różne pęknięcia). Te kamienie są zbierane w wysokich partiach gór, gdzie są narażone na wpływ czynników powodujących erozję. To właśnie dzięki temu długotrwałemu procesowi nabywają one charakterystycznych kształtów, a powierzchnia staje się ponacinana wieloma nieregularnymi spękaniami. Manten Stone mogą mieć barwę od jasno brązowych przez odcienie szarości do oliwkowych. Poza pęknięciami na powierzchni kamieni często spotyka się białe nitki. Bezpiecznie można ich używać w akwarium bez ryzyka, że stanie się coś krewetkom lub rybom, gdyż nie wpływają negatywnie na parametry wody. Idealny materiał do aranżacji typu Iwagumi.

Przykładowe aranżacje

Lawa wulkaniczna

Akwaryści od wielu lat wykorzystują lawę do tworzenia podwodnych kompozycji. Spotyka się jej kilka rodzajów o strukturze bardzo zbitej i bardzo porowatej, ciężką i lekką w kolorach od pomarańczowych przez ciemnobrązową, aż do lawy stalowoczarnej. Lekka i porowata lawa jest bardzo łatwa w obróbce. Można ją w ten sposób dostosować do własnych potrzeb, miejsca w którym ma się znajdować lub przygotować odpowiednie otwory na posadzenie roślin. Lawa nie wpływa na parametry wody. Jej porowata struktura wnętrza jest doskonałym miejscem dla bakterii, dzięki czemu wpływa na biologiczne oczyszczanie wody. Dzięki tym właściwościom warto używać lawy do podnoszenia podłoża w tylnej części akwarium lub do stabilizowania korzeni i kamieni. Szorstka powierzchnia daje mchom i roślinom możliwość zakotwiczenia się i ukorzenienia. Niewielkie kawałeczki lawy są idealne do szczepienia na nich mchów, które można później rozkładać w rożnych częściach akwarium dla urozmaicenia aranżacji. Porowate wnętrze może sprawiać, że lawa będzie pękać. W akwariach z lawą bezpiecznie można hodować różne rodzaje krewetek. To doskonały materiał aranżacyjny dla początkujących i zaawansowanych akwarystów.

Przykładowe aranżacje

Kamienie Grey Mountain

Kamienie o jasno szarej barwie poprzecinane licznymi, nieregularnymi spękaniami. Zaokrąglone krawędzie, różnorodność kształtów, ciekawa faktura i kolor sprawiły, że często są wykorzystywane w akwariach jako jedyne dekoracje, jak i w połączeniu z korzeniami. Szorstka powierzchnia pomaga mchom w przyczepieniu się do kamienia. Kamienie Grey Mountain w niewielkim stopniu mogą podnosić poziom wapnia w wodzie.

Przykładowe aranżacje