Zwinnik Blehera
Hemigrammus bleheri


Pochodzenie Zwinnik Blehera pochodzi z Południowej Ameryki. Występuje w dorzeczu rzek Rio Negro i Rio Meta w Brazylii oraz w Kolumbii. Można ją spotkać w mniejszych, płytkich, wodach płynących.
Charakterystyka, płeć i usposobienie Piękna, spokojna, ławicowa ryba kąsaczowata. Czerwono ubarwiona głowa i czarno-biała płetwa ogonowa. Płeć ryb bardzo trudna do rozróżnienia. Samce mogą sprawiać wrażenie smuklejszych niż samice, zwłaszcza w okresie tarła. Osiąga długość 5 cm. W małej grupie bywa nieśmiała i płochliwa. Minimum to 6 sztuk a zalecane 10 i więcej. Ryby bardzo ładnie trzymają się ławicy. Gatunek często mylony z taki rybami jak: zwinnik czerwonousty (rhodostomus) i czerwonogłówka. Tylko u Zwinnika blehera kolor czerwony głowy wykracza poza pokrywy skrzelowe a czarno-biała linia biegnąca od nasady ogona wzdłuż linii bocznej jest niewidoczna. Różnice istnieją także w kształcie płetwy ogonowej oraz podstawy płetwy odbytowej. Ryby większość czasu przebywają w środkowych partiach akwarium.
Odżywianie Przyjmują drobny pokarm suchy, żywy i mrożony.
Akwarium Dla małej grupy ryb wystarczające będzie akwarium ok 70 l. Najefektowniej prezentują się w gęsto zarośniętych akwariach z ciemnym podłożem, należy pamiętać o pozostawieniu rozległej przestrzeni do pływania. Jeżeli chcemy aby poczuły się jak w swoim naturalnym środowisku to stosujemy piaszczyste podłoże, korzenie i suche liście. Zwinniki Blehera są wrażliwe na wysokie stężenia azotanów, konieczna systematyczna wymiana części wody. Można je trzymać w południowo-amerykańskim akwarium biotopowym z innymi zwinnikami, małymi pielęgnicami czy kiryskami. W akwarium towarzyskim z małymi razborami, barwniakami, rybami labiryntowymi oraz brzankami.
Rozmnażanie Jeżeli chcemy odchować większą ilość narybku to należy przygotować zbiornik tarliskowy o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm. Do akwarium wkładamy drobno listne rośliny np. java moss a na dno siatkę z drobnymi oczkami tak aby tylko ikra zdołała przez nie przejść. Zwinniki można rozmnażać w grupie gdzie na każdego samca przypada jedna samica. Ryby obficie karmimy żywym i mrożonym pokarmem. Rozmnażając ryby w parach przed planowanym tarłem zalecane jest odseparowanie samic od samców i obfite karmienie. Temperatura wody w akwarium tarliskowym podwyższona do ok 27-28°C. Woda lekko kwaśna o odczynie obojętnym. Kiedy samice są wyraźnie grubsze (pełne jaj) a samce intensywniej ubarwione, przenosimy (wieczorem) najgrubszą samicę i najładniejszego samca do zbiornika tarliskowego. Do tarła dochodzi zazwyczaj na drugi dzień rano. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców odławiamy. Wylęg następuje po 24-36 godzinach. Po następnych 3-4 dniach zaczyna swobodnie pływać. Narybek karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą w stanie przyjmować artemię i larwy. Ikra i narybek są bardzo wrażliwe na światło.